Tasarımsal düşünce kavramı ilgi gören bir kavramdır. Maker kültürü, “kendin yap” kültürünün teknolojiyle birleşmesi sonucunda dünyada hızla yayılan bir akım halini almıştır. Maker hareketinin diğer bir deyişle ‘kendin yap’ kültürünün 13 sene önce kurucusu olan isim Dale Dougherty’dir. Bu isim ayrıca Maker Magazine ve Maker Faire’nin yaratıcılığında da rol oynamıştır. Bu dönemde konu daha çok teknolojik aletlerle gündeme gelmiştir, ayrıca elektronik araçlardan da faydalanılmıştır. Aynı zamanda Maker hareketi kollektif kültürün bir parçasıdır. Maker hareketi içinde 3 farklı konu rol almaktadır.

1.Maker Hareketinin Düşünce Yapısı

Serbest ve tasarımsal düşünce olarak Maker hareketinin özünü oluşturmaktadır ve kavramın iki ana noktası vardır. Aslında Maker hareketlerinin amaçları, planlamaları ve yaptığı işlemler oldukça ilham vericidir. Maker hareketi yaşayarak öğrenme ve modern öğrenme yöntemlerini kapsar. Tarımsal düşünce ise bir işin ortaya çıkması ve yaratıcılıkla alakalı bir aşamadır.

2.Tasarımsal Düşünce Nedir?

Tasarımsal düşünce kavramı; sürecin yaratıcı ve yenilikçi bakış açıları ile hareket etmek olarak açıklanır. Kısaca problemleri çözmeye odaklı bir süreçtir. Ayrıca önemli faktörler arasında yorumlayıcı olmak da yer almaktadır.

3.Adım Adım Tasarımsal Düşünce

Maker hareketi ne demek sorusuna cevap kısaca tasarımsal düşünce ile işlere etkili çözümler bulmak için sistemli bir şekilde izlenmesi verilebilir. Empati için öncelikle doğru sonuca ulaşmak adına yapacağımız tasarım kitlesini tanımak gerekir. Bunun da en iyi yolu empati yapmaktır. Ayrıca empati insan merkezli süreçte öngörü ile elde edilir. Tanımlama, empati yolunda toplanan veri ve analizlerin değerlendirilmesi ve düzenlenmesinde en doğru çözümün bulunması için izlenen yoldur. Fikir Üretme, istenilen çözüm yoluna ulaşmak için ve alternatif yol ne kadar çok olursa çözüme kavuşturulması o kadar kolay ve doğru olan düşüncelerdir.

Prototip, en başta tüm fikirlerin içerisinde en iyilerini ayırmamız ve doğru yolu bulmamız gerektiğini göstermektedir. Bu tasarım somut ve taslak olarak ortaya çıkmaktadır. Projeyi yapan ekibin, ürünün küçük bir modelini ortaya koyma ve ürünü test etme aşaması prototip aşamasını oluşturmaktadır. Test aşaması için ilk adım olarak ürünün en son haline göre bir yol izlenimi sağlanacaktır bu da çok önemlidir. En son test aşamasında ürüne olası durumlar eklenir ve ona göre bir izlenim oluşur. Tasarımsal düşünce pek çok unsuru meydana getirmektedir.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı

Open chat