STE(A)M

Yapılan araştırmalara göre Science (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik), Art (Sanat) ve Mathematics (Matematik) yeni dünyanın dinamiklerini bilimsel ve akademik anlamda karşılayabilmek için oluşan bir akımdır. Bu akım içinde çoktan disiplinli projeler yer almaktadır.  Özellikle 2020’li yıllarda STE(A)M projeleri hem sözel hem de sayısal alanlarda büyük bir role sahip olacak. ABA Innolab olarak özellikle projelerinizi bu yönde şekillendiriyor ve sürdürülebilirliğini arttırıyoruz. Başka bir deyişle, genç girişimcileri bilimsel platformlara da taşıyoruz!

Stem ve Steam Arasındaki Fark Nedir?

STEM dalları genel olarak mantık ve sayısal hesaplamalar ile bağdaştırılan sol beyin tarafından yönetilir. Yaratıcılık gerektiren inovasyon ise sağ beynimiz tarafından yönetilir. Bu iki konseptin bir araya gelmesi ve STE(A)M kavramının gelişmesi bize inovasyon ile yönetilen liderlik gerektiren dallar sunuyor ve ekonominin gelişmesine katkıda bulunan dallar yaratıyor.

Bu önemli ayrıntılar ve yeni fırsatlardan dolayı ise STE(A)M dallarındaki eğitim son derece önemlidir. Ülkemizin ve geleceğimizin gelişimi açısından azami önem taşıyan bu dallar sadece sahip olunacak güzel ve faydalı bilgiler olarak değil, gelecek neslin başarısı ve toplumumuzun refah seviyesini ve kalitesini belirleyen unsurlar olarak görülmeli. Bundan dolayı bu dallardaki eğitim teşvik edilmeli ve yaygınlaşmalıdır.

Bu sebeplerden dolayı ise STE(A)M eğitimi geleceğimizin kalitesini belirleyecek nitelikte önem taşır. Maker bakış açısı, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin birbirleriyle ve sanatla olan içiçeliğinin her zaman farkındadır.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı