İş Planı Oluşturma

Eğitimlerimizin son aşamasında projeni iş dünyasında sunabilmen ve yeni dinamikler içinde geliştirebilmen için sana esnek bir yol çiziyoruz. Artık projesini yeni platformlarda sunan ve diğer genç girişimcilere ilham kaynağı olan kişilerden birisi oluyorsunuz!

İş planı, şirketinizin planlarını ortaya koyan, bu planların nasıl hayata geçeceğini gösteren, okuyanların değerlendirme yapabilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri içeren dökümandır.

İş planı 3 aşamada oluşturulmaktadır:

 1. Görüşme – Fikir
 2. Değerlendirme – Bilimsel
  • Ticari
  • Sosyal
 3. Ağ yaratma – Kaynak
  • Proje
  • Kişi

Her okuyucu projenizin ya da şirketinizin potansiyeli ile cezbedilmeyi ve mevcut riskler konusunda güvende hissetmeyi ister.

İş planı nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, iş planı tanıtıcı bir dökümandır ve iyi bir iş planı oluşturduğunuzda bu döküman;

 • şirketinizin planlarını ortaya koyar,
 • bu planların nasıl gerçekleştirilebileceğini gösterir,
 • okuyucunun değerlendirme yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu bilgileri içerir.

Oluşturacağınız iş planı şirketinizi tanımlamalı, kısa, öz ve doğru bir projeksiyon yapmalıdır. Ancak, iş planı aynı zamanda pazarlama öğesi de olan bir belgedir ve bu nedenle söz konusu tanımlama aynı zamanda dikkat çekici de olmalıdır. İş planı bir yandan sizin projenizin sabit bir hedef olmayacağını kabul etmeli, öte yandan mevcut konumu, mevcut gereksinimleri ve projenin gelecekte sunacağı fırsatları göstermelidir.

Plan, şirketinizin güçlü yanlarını vurgulamalı; ancak aynı zamanda sorunlar ve bunların nasıl aşılacağı ya da en aza indirileceği
konusunda gerçekçi olmalıdır.

Bir iş planı hangi amaca hizmet eder?

Fon yaratma amaçlı herhangi bir girişim, hemen hemen her zaman bir iş planının ortaya koyulmasını gerektirecektir. Krediler için bankalara, kredi ya da öz sermaye için risk sermayesi yatırımcılarına başvurulduğunda bu durum ile karşılaşılması kaçınılmazdır. Bazı ana ortaklık şirketler, iştiraklerinin her yıl bir iş planı vermesini ister.

Ancak iş planları yalnız harici amaçlar için yapılmaz. Bunlar, aynı zamanda şirketin kendi yönetimi için de önemli planlama araçlarıdır.

ABA Innolab’da alacağınız İş Planı Oluşturma eğitimleri sayesinde hedeflerinizin ve bu hedeflere ulaşmak için izleyeceğiniz yolun yatırımcılar, kreditörle ve elbette kendiniz için rasyonel, raporlanabilir ve ölçümlenebilir olduğundan emin olacaksınız.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı