Yapay zeka robotlar gün geçtikçe artan kabiliyetleri ile dünya genelinde dikkatleri üzerine çekmeyi başarmakta. Robotların yapay zekaya dayalı olan becerilerinin önümüzdeki yıllarda daha da artacağına dair iddialar durmuyor. Silikon Vadisi yatırımcıları arasında yer alan Vinod Khosla’ya göre önümüzdeki 15 yıl içerisinde bu anlamda daha da önemli gelişmeler yaşanacak. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde doktorların yerine yapay zekaya sahip robotların alabileceği iddia ediliyor. Vinod Khosla tarafından hazırlanan makalede, doktorların günümüzde sahip oldukları bilgileri ile hastaların vücudunda semptomları aradıklarını ve bu arayış sonucunda elde ettikleri verilere dayanarak reçete yazdıklarını belirtiyor. Yazılan bu reçeteler sonucunda da hastaların bazen iyileşirken bazı tedaviler de sonuçsuz kalıyor.

Yapay Zeka Robotlar Tedavi Sürecini Nasıl Gerçekleştirecek?

Yapay zeka robotlar algoritmaları sayesinde daha etkili sonuçlar elde edecek. Çünkü doktorlar az veri ile doğru sonuçlar elde etmeye çalışırken robotlar algoritmalar sayesinde daha iyi işler yapacak. Yapay zeka teknolojisi ile daha çok bilgi, doğru bir şekilde kullanılacak. Aynı konuda 2017 yılında da benzer bir çalışma yapılmıştı. 2017 yılında yapay zekaya sahip olan robotların yüksek riske sahip olan kanser lezyonları için mamogram okuma konusunda radyologlar kadar iyi iş çıkardıkları tespit edilmiştir. Hatta bilgisayar tarafından kontrol altında tutulan robotlar yapay zeka sayesinde sahip oldukları yetilerle bir domuza başarılı bir bağırsak ameliyatını da gerçekleştirmiştir.

Yapay Zeka ve Robot Teknolojisi Daha Az Hata Yapıyor

Yapay zeka ve robot teknolojisi sunduğu imkanlarla pek çok işin kaliteli bir şekilde yapılmasına imkan tanıyor. Bu sistemi savunanlar yapay zekanın daha az hata yaptığını ileri sürüyor. Aslında, doğru olan husus, yapay zekayı kontrol edenlerin başarısı ile alakalı. Yapay zeka doğru bir şekilde kontrol edildiğinde, yapay zekaya dayalı olan sistemler de doğru bir şekilde işliyor. Son yapay zeka teknolojileri dikkatli bir kullanıma ihtiyaç duyuyor. Özellikle sağlık alanında dikkatli olunmadığı takdirde pek çok hatanın da nedeni bu dikkatsiz oluyor. Al teknolojisi kullanılarak normalden oldukça büyük boyuta sahip olan veriler doğru bir şekilde analiz edilebilmekte. Sistemin gün geçtikçe daha da gelişmesi yapay zeka robotlar tarafından yeni özelliklerin hayata geçmesini sağlıyor.

 

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı