Veri bilimi teknolojisi 21. yüzyılın en önemli ve etkili teknolojik çalışmalarından bir tanesidir. Çünkü insanlık tarihi ilk yıllarından beri ellerindeki bilgileri kendilerinden bir sonraki nesle aktarmıştır. Her nesil bu birikimi katlayarak ve geliştirerek daha sonraki jenerasyonların kullanması için hazırlamıştır. Günümüzde ise bu bilgi birikimi devasa bir boyuta ulaşmıştır. İnsanlar bu birikimi olumlu yönde kullanmak ve değerlendirebilmek adına veri bilimini yani data science teknolojisini geliştirmiştir. Büyük veri yani Big Data çalışmaları da bu çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Büyük Veri (Big Data) Nedir?

Büyük veri insanların sosyal medya ya da herhangi bir internet sitesinde gezerken tıkladığı her yer yerde bıraktığı tüm izlerdir. Yapılan tüm işlemler göz önünde bulundurulduğu zaman ortaya büyük bir veri yığını çıkmaktadır. Bu yığın içerisinde yapılandırılmış ve yapılandırılmamış olarak iki kısım bulunur. Yapılandırılmış veri organize edilmiş ve arama motorunun algılayabileceği formattaki kodlanan bilgilere verilen bir isimdir. Yapılandırılmamış veri ise anlaşılamayan datalara verilen isimdir. Büyük Veri teknolojisi de bu anlamda devreye girerek yapılandırılmış verileri analiz etmede ve yapılandırılmamış verileri işlemek için kullanılıyor.

Veri Bilimi Teknolojisi ve Kullanıldığı Alanlar

Data science bilimsel yöntemler ile veri ve bilgi etmek için algoritma ya da sistemler kullanan bir teknolojidir. Elde edilen bilgi ve veriler bu teknoloji sayesinde sınıflandırılabiliyor, analiz edilebiliyor ve görselleşebiliyor. Kurum ya da kuruluşlar elde edilen bilgiler sayesinde daha kesin ve sağlıklı kararlar alabiliyor. Bu yüzden data science teknolojisi pek çok alanda kullanılabiliyor. Şirketler ya da devletler bu sayede maliyet ve zaman tasarrufunun yanı sıra risk yönetimi gibi alanlarda daha iyi işler ortaya çıkarabiliyor.

Fakat iş dünyası bu teknolojinin en çok kullanılacağı alan olarak karşımıza çıkıyor. Finans sektörü, satış sektörü ve e – ticaret sektörü hem şirketlerini büyütmek adına hem de müşterilerine daha iyi hizmet sunmak adına bu teknolojiden çokça yararlanmaktadır. Bu sektörlere ek olarak iletişim, ulaşım ve enerji gibi önemli iş alanları da data science teknolojisi sayesinde oldukça rahatlıyor. Bu teknoloji geleceğin teknolojisi olarak görülse de günümüzde yavaş yavaş kullanılmaya başlandı.

Amerika’da pek çok şirket veri bilimi bölümü için çalışacak eleman arayışlarına girmiş durumda. Bu şirketler arasında ise Amazon, Paypal ve HP oldukça dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalar yakın bir zamanda dünyada 100 binden fazla veri bilimci ihtiyacı olacağını gösteriyor. Bu yüzden gerek üniversiteler gerek ise özel kurumlar data science eğitimleri için geçtiğimiz dönemlerde düğmeye bastı.

Data Science Eğitimi

Harvard Business Review oldukça enteresan bir araştırmayı geçtiğimiz yıllarda açıkladı. Yapılan araştırma ile günümüzün ek seksi mesleği olarak veri bilimciliği. Ayrıca data science maaş konusunda da oldukça cezbedici duruyor. Bu alanda en düşük maaş 90 bin dolara yakınken en yüksek maaş ise 250 bin dolara yakın. Ortalama maaş ise yaklaşık 120 bin dolar. Bu maaşlar hem iş gücü açığı için hem de pek çok alanda uzmanlık ihtiyacı olmasından kaynaklanıyor. İstatiksel analiz, veri madenciliği ve programlama data science alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerin kesinlikle hakim olması gereken bölümler.

Programlama içerisinde ise Python ve R dilleri oldukça dikkat çekiyor. Ülkemizde ise veri bilimi teknolojisi için eğitim konusunda özel üniversiteler oldukça dikkat çekiyor. Ülkemizde üniversitelerde bu alan Veri Analitiği olarak isimlendiriliyor. Sabancı Üniversitesi ve IBM ortaklığı ile geçtiğimiz dönemlerde veri analitiği tezsiz yüksek lisans programını geçtiğimiz yıllarda hizmete sundu. Ayrıca Bahçeşehir, MEF ve İstanbul üniversiteleri de bu alanda öğrencilerine hizmet veriyor. Bilkent Üniversitesi ise HAVELSAN ile ortak bir şekilde üniversitesinde veri analitiği laboratuvarı kuruyor.

Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalından veri bilimi nedir ve nerelerde kullanılır sorularınıza daha detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Ayrıca data science alanında kullanılan kodlama dilleri için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Aba Innolab resmi internet sitesi içerisinden ise Büyük Veri ile alakalı daha detaylı yazılar bulabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı