Teknoloji ve insan iş birliği her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Her geçen gün yeni bir teknolojik ürünün piyasaya çıktığı günümüzde mesaj ve haberleşmeden farklı olarak akıllı işletim sistemlerine sahip bilgisayar ve telefon gibi cihazlar her geçen gün yeni modelleri ile karşımıza çıkıyor. Akıllı teknolojinin evrimi olarak nitelendirilen gelişmelerin ilk bölümünde teknoloji saat, takı ve giysi gibi giyilebilir eşyalara entegre edildi. Büyük firmalarında bu teknolojiye destek vermesi ile giyilebilir teknoloji dönemi başladı.

İnsan ve teknoloji arasındaki ilk ilişkiler arasında gösterilen giyilebilir teknoloji sayesinde insanların vücutlarındaki değişiklikler anlık olarak görüntülenebildi. Bu durum başta sağlık alanı olmak üzere pek çok alanda insanlar için çok fazla yardımcı olmayı başardı. Giyilebilir teknolojinin ardından ise insan vücuduna yerleştirilebilir cihazların gelişmesi de bu durumun 2. adımı olarak görülebilir. Kalp pilleri ile başlayan bu süreç günümüzde daha etkili ve gelişmiş olarak karşımıza çıkıyor.

İnsan vücuduna entegre edilen diğer cihazlar ise deri altına ya da organlara yerleştirilebiliyor. Ayrıca bu yerleştirilen cihazlar insan vücudundaki değişiklikleri anında uzmanlara iletiyor ve uzmanlar insanlara anlık olarak hızlı bir şekilde müdahale edebilme imkanı tanıyor. Bu teknoloji pek çok hastalık ortaya çıkmadan ya da çok erken seviyelerde iken insanlardan arındırılabilmesini sağlıyor.

1 – Teknoloji ve İnsan Arasındaki Cep Telefonu İmplantasyonu

İçerisinde sonsuz bir dünya barındıran akıllı telefonlara insanların bağımlılığı oldukça yüksek seviyelerde. İnsanların 1 an bile yanından ayıramadığı telefonlar ilk etapta giyilebilir hale getirildi. Şimdi ise büyük şirketler bu telefonları bedenlerimize bağlamak içi çalışmalarına son sürat devam ediyor. Ekran yerini alacak yapay deri ve lensler üzerinde yapılan çalışmalar ve ortaya çıkan sonuçlara göre 2025 yılında insanlar derilerinin altında cep telefonlarını kullanabilecekler. Teknolojik gelişmeler ve insan arasındaki bu bağlantı ilerleyen dönemlerde çok daha iç içe olacak gibi durmakta.

2 – Teknoloji ve İnsan Vücuduna İmplantasyonu: Akıllı Dövmeler ve Çipler

Akıllı dövmeler ve çipler insan vücudu içerisindeki kimlik ve konum gibi yaşamsal verileri okuyabilmek için tasarlanmış teknolojik cihazlardır. Özellikle sağlık alanında çok fazla kullanılan çipler sayesinde insanların kan ve basınç seviyeleri kablosuz olarak ölçülüyor ve anında hastanın doktoruna gönderebiliyor. Teknoloji ve insan ilişkisi özellikle sağlık alanı içerisinde önemli çalışmaların ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır.

3 – Şeker ve Kalp Hastaları Tedavisinde Yeni Buluş

İnsan vücuduna yerleştirilen teknolojik cihazların kablosuz olarak veri gönderimini sağlamak için radyo dalgalarından daha etkili olduğuna inanılan ultrason dalgalar ve sensörler kullanılmaktadır. Bununla birlikte de vücut alan ağı diye isimlendirilen bir sistem ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma ile aynı düzeyde pirinç boyutundaki aktif tıbbi cihazların uzaktan kontrol edilebilmesine dair de çalışmaların sonuç vermesi mümkün gözüküyor. Bu alanda yapılan diğer bir çalışma ise Alzheimer, şeker ve kanser hastalarının tedavisinde kullanılan nano aygıtlar. Bu aygıtlar ile hastaların virüslü hücre ile savaşılıp bağışıklık kazandırılıyor.

4 – İnsan Vücuduna İmplantasyonun Olumlu ve Olumsuz Yanları

Gelişen ve ortaya çıkan her teknoloji sadece olumlu ya da sadece olumsuz olarak piyasaya çıkmaz. Teknolojilerin genellikle hem olumlu hem de olumsuz yanları bulunmaktadır. İnsan vücuduna entegre edilen bu cihazlar için de aynı durum geçerlidir. Sağlık alanında bu cihazların etkisi göz ardı edilemez. Hastaların oldukça işine yarayacak bu teknolojiler sayesinde ayrıca hasta potansiyelli kişiler için de önceden önlem alınacak. Ama veri gizliliği ve güvenliği konusunda insan vücudundaki bu teknolojiler için büyük bir soru işareti bulunmaktadır. Bu yüzden hem bilim adamları hem de sağlık çalışanları bu teknolojilere bira mesafeli bakmaktadır.

Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalından teknoloji ve insan etkileşimi ve benzer konular hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aba Innolab resmi internet sitesindeki diğer makalelere göz atarak teknoloji ve insan arasında meydana gelen teknolojik gelişmelere dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet ziyaret ederek teknoloji ve insanlık konular ile alakalı makaleler bulabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı