21.yüzyılın en önemli teknolojilerinden olan internet beraberinde siber güvenlik kavramını da beraberinde getirmiştir. İnsanların alışveriş yaparken ya da sosyal medyalarında paylaşım yaparken tüm bilgilerini paylaşması siber güvenliğin iş olanağı olarak da karşımıza çıkmasına sebep olmuştur. Özellikle internetin haberleşme, alışveriş ya da araştırma yaparken hayatımızın bir parçası olması bu alanı bizler için zorunlu bir hale getirmeyi başardı. Bu güvenlik alanı tüm bilişim sistemlerini kapsayan bir ağ olarak yazılım, web ve donanım gibi pek çok alanın güvenilirliğini sağlayan bir sektör olarak karşımıza çıkıyor.

İnsanların siber ya da online güvenliği ile kullanılarak internet ortamındaki tüm bilgilerini koruyarak kötü amaçlı kullanılmasının önüne geçiyor. Bu yüzden bu alanda çalışacak kişilerin önemi ve sorumlulukları da oldukça artıyor. Bu yüzden bu sektör ile alakalı üniversiteleri bölümleri de son dönemlerde oldukça artış göstermiştir. Gelecek yıllarda da bu alanda çalışan kişiler devletlerin ve özel sektörlerin önemli elemanları haline gelecek. Ayrıca günümüzde bu alanda uzman kişilerin azlığı da beraberinde bazı sıkıntıları meydana gelmiştir. Biz de Aba Innolab ekibi olarak bu alanda kariyer hedefleyen kişilerin dikkat etmesi gereken noktaları sizler için yazdık.

Siber Güvenlik Alanında Teknik Bilgilere ve Teknik Konulara Uzmanlaşmak

Bu sektör içerisinde kariyer planlaması yapan kişiler ilk olarak başlangıç seviyesinde de olsa programlama konusunu bilmeli ve Windows, Linux gibi işletim sistemlerine de hakim olmalıdır. Bunlara ek olarak ağlar ve ağların teknik yapısı siber alana ilgi duyan kişilerin ilk olarak ağırlık vermesi gereken konulardan bir tanesidir. Temel seviyelerden bu alanlar üzerine çalışmalara başlanarak bulut sistemi ve güvenlik sistemleri için çalışma yapmak insanlara kesin sonuçlar kazandıracaktır.

Siber Güvenlik Uzmanlık Alanını Belirlemek

Temel konularda kendilerini geliştiren kişiler daha sonra uzmanlık alanlarını seçerek devam etmelidir. Çünkü siber güvenliğin tek bir alanı yok. Bu yüzden istediğiniz alana yönelerek çalışmak sizleri siber ya da online güvenlik konusunda daha ileriye taşıyacaktır. Web siteleri, savunma sistemleri, uygulama sistemleri ya da sistem güvenliği gibi alanlar bu konuda günümüzde ve gelecekte oldukça revaçta olacak alanlar olarak dikkat çekiyor. Ayrıca bu sektördeki alt alanlar her geçen gün gelişmeye değişmeye uğramaktadır.

Staj ve Sertifika Almak

Gelecekte nu alanda uzman olmak isteyen kişiler özel ya da devlet kurumlarında sertifikalar alarak ve stajlarını yerine getirerek kendilerini geliştirmelidir. Günümüzde siber güvenlik için pek çok sertifika imkanı bulunmakta. Ayrıca insanlar bu alanda kendilerini geliştirmek farklı alanlarda staj ya da çalışma imkanı bulmaları takdirde kendilerini çok daha iyi geliştirebilecek ve daha iyi olacaktır. Buna ek olarak internet ortamlarında bu alanda çalışmalar yapan insanları takip etmek ve onların bu konulardaki paylaşımlarına göz atabilmek insanlara oldukça faydalı olacaktır.

Sektörü Takip Etmek ve Test Uygulaması Yapmak

Daha önce bahsettiğimiz gibi dünyada siber güvenlik her geçen gün gelişiyor. Bu yüzden güncel konuları yakından takip etmek ve bilgi sahibi olmak oldukça önemli olacaktır. İnsanlar bu sayede kendilerini daha iyi geliştirebilecek ve daha hızlı ilerleyebilecektir. Özellikle yabancı kaynakları takip etmeniz gerektiği için iyi bir İngilizce seviyesi sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Son olarak ise tüm bu işlemleri halledip kendi temelinizi oluşturduğunuz vakit kendi uygulamanızı hayata geçirebilirsiniz. Bu sayede hem daha fazla tecrübe kazanırsınız hem de direk programın içerisinde olduğunuz için eksik ve doğru yanlarınızı daha rahat görebilirsiniz.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek yeni nesil online güvenliğin önemi hakkında detaylı videolar ulaşabilirsiniz. Ayrıca İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de bu güvenlik yönteminde kullanılan kodlama dilleri ile alakalı makalelere ulaşabilirsiniz. Aba Innolab resmi internet sitesinden ise Siber güvenlik nedir, ne işe yarar sorularınız için detaylı yazılar bulabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı