Gelişen ve ilerleyen teknoloji her dönem sağlık dünyası ile iç içe olmuştur. İnsanlar asırlardır hem hastalık hem hastalık oluşturan sebepler hem de kendilerinden önceki hastalıklar ile bilgi toplamaktadır. Bu elde edilen bilgiler ise günümüzde çıkan hastalıklara karşı korunma amaçlı kullanılmaktadır. İnsanlar bu verileri kendi imkanları ile ne kadar işlemeye çalışsa da bu bir yere kadar yeterli olabiliyor. Nesnelerin İnterneti, yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi kavramların ortaya çıkması ile bu bilgilerin işlenmesi artık çok daha kolay bir hal alıyor.

Son dönemlere damgasını vuran bu teknolojiler (Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi) ilk başlarda belli sektörleri etkilemiş olsa da ilerleyen yıllarda oyun dünyası, ekonomi dünyası, sağlık dünyası ve eğitim dünyasını da etkisini altına almayı başardı. Özellikle yapay zeka kavramı bu üç kavram arasında çok önemli bir yere sahip olmayı başarmış durumda.

Yapay Zeka ve Sağlık Dünyası

Yapay zeka kavramı adeta hayallerimizi bile aşabilecek bir güce sahiptir. Son zamanlarda ismini çok fazla duyduğumuz bu teknoloji artık hayatımızın her noktasını kapsamış durumda. Ayrıca yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti teknolojileri birleşerek son dönemlerin en iyi iş birliğini yapıyor. Asırlardır insanların ende ettiği verileri kullanarak sağlık cihazlarını ve sağlık sektörünü daha önce hiç olmadığı kadar zenginleştiriyor.

Yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti teknolojileri hasta doktor ilişkisinde hastanın bilinen en güncel bilgilerinin akıllı bir teknoloji aleti ile doktora aktarılmasını sağlamaktır. Bunun sonucunda da doktorlar hastaya oldukça hızlı tedavi ve tanıyı koyabilmekteler. Bu durum ayrıca doktorların zaman kaybetmesinin de önüne geçiyor. Doktorlar bu sayede çok fazla hastaya bakabiliyor ve durumu acil olan hastalar sıkıntı yaşamıyor.

Giyilebilir Cihazlar – Uzaktan Hasta Takibi – Otomasyon

Binlerce yıldır muayene sonrası doktorun hastayı kontrol edebilmesi oldukça zordur. Bu zorluk sadece doktor için değil aynı zamanda hasta içinde oldukça zorlu geçmektedir. Bu sıkıntılı ve zorlu süre Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile artık rafa kaldırılıyor. Nesnelerin İnterneti ile doktorlar hastaların randevuya gelip gelmemesi gibi durumları artık uzaktan takip edebiliyor. Ayrıca hasta için doğabilecek sıkıntılar ön görülerek bu sıkıntılar için tedbir alınıyor.

Hastaların uzaktan takibi ile ayrıca hem iş verimliliğini arttırıyor hem de maliyeti çok aşağılara çekiyor. Hastalıklar ön görülerek tedavi edildiği için ilaç ve sigorta masrafları da aşağılara çekiliyor. Bu teknolojilerin diğer bir etki alanı da sağlık dünyası içerisinde son derece önemli olan tıbbi cihazlar. Gelişen teknoloji ile ortaya çıkan cihazlar artık doktorlara ameliyat sırasında yardım edecekler.

Bu cihazlar eski cihazlara göre hem daha az maliyetli olacaklar hem de daha fazla işi daha kısa sürede yapmaya yardımcı olacaklar. Doktorlar ameliyat sırasında göremedikleri yerleri bu cihazlar ile 3 boyutlu olarak inceleyebilecekler. Sağlık endüstrisi gelişen teknoloji ile birlikte ilerleyen yıllarda çok daha güçlü ve çok daha kesin sonuçlar içeren bir alan haline geleceğinden kimsenin şüphesi bulunmuyor.

Sağlık dünyası ile alakalı teknolojik gelişmeleri takip etmek ve bu konuda daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için Aba Innolab resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart ve İnovasyon İçin Eğitim Vakfı Youtube kanalları içerisinde bu ve benzer konular ile alakalı yazılara ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı

Open chat