IoT yani ‘Nesnelerin İnterneti’ her geçen gün gelişimini ve kullanım alanını arttırmaya devam ediyor. Yakın zamanda hayatımıza giren ve nesnelerin kablolu ya da kablosuz olarak birbiri ile bağlantı oluşturması anlamına gelen Nesnelerin İnterneti geleceğin ve günümüzün teknolojisi olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor. Cep telefonu, tablet, akıllı saat gibi pek çok teknolojik ürün zaten bu teknoloji ile ortaya çıkan ürünlerdir. İlk başlarda belli alanları kapsayan bu teknoloji gelişmesi ile birlikte artık engelli bireylerin de hayatlarını kolaylaştırmaya başlamıştır. Bizde Aba Innolab olarak sizlere Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran ürünleri yazdık.

1 – Görme Engelliler ve Duyma Engelliler İçin IoT Cihazları

Nesnelerin İnterneti örnekleri arasında en dikkat çeken cihazlar görme ve duyma engelli bireyler için üretilen cihazlar. Görme engelliler için kullanan kişiyi çevresindeki nesneye göre uyaran bir cihaz üretildi. İlk başlarda ev içerisi için üretilen cihaz ilerleyen dönemlerde dışarısı için de uyarlandı. Bu cihaz bireyler nesnelere yaklaştıkça sesli ya da titreşimli bir şekilde kullanıcıyı uyarıyor.

Nesnelerin İnterneti ile ortaya çıkan bir diğer cihaz ise duyma engelliler için bir lamba. Bu lamba atadığınız komuta göre bir renkte yanıyor. Örnek vermek gerekir ise kapı çalarsa eğer bu lamba kırmızı oluyor. Ya da telefon çaldığında sarı renkte yanıyor. Duyma problemi yaşayan bireyler için son derece önemli ve kritik olan bu cihaz Nesnelerin İnterneti teknolojisinin olumlu kullanıldığı zaman ne kadar yararlı olabileceğini gösteriyor.

2 – IoT Cihazları: Şeker Ölçer

Sağlık her zaman üzerinde en çok çalışmalar yapılan ve durmadan gelişmesi gereken bir alandır. Nesnelerin İnterneti projeleri de bu önemin farkında olarak yeni cihazların ortaya çıkmasında rol almıştır. Yeni bir çıkan bir Nesnelerin İnterneti ürünü ile hastaların glikoz değerleri sürekli ölçülüyor. Eğer değer yüksek ya da alçak çıktığı zaman anında bu durumu kullanıcıya bildiriyor. Ayrıca cihazın hata payı da oldukça düşük. Bu işlem deri altına yerleştirilen bir mikro sensör ile gerçekleşiyor.

3 – Akıllı Ev Sistemleri

IoT cihazları arasında akıllı ev sistemleri yaygın olarak kullanılıyor. Bu sayede ev içerisinde ulaşılması zor olan noktalara kolayca bir ulaşım sağlanabiliyor. Hareket etme sorunları olan bireyler için oldukça kullanışlı olan bu sistem ses ile çalışabiliyor. Örnek vermek gerekirse ses komutu ile televizyon açabilir ya da kombiyi kısabilirsiniz. Bu sistemler kişilerin sıkıntı yaşadığı alana doğru yönelebilir ve ilerleyen dönemlerde tahmin edilenden çok daha ileriye gidebilir.

4 – Ekranı Olmayan Navigasyon ve Şoförsüz Araçlar

Trafik sorunu sadece görme engeli olan bireyler için değil aynı zamanda pek çok kişi için büyük bir sorun. Bu teknolojik gelişim de bu yüzden genel olarak herkesin ihtiyaç duyduğu bir gelime olarak dikkat çekiyor. Bu gelişimin ilk aşaması özel ayakkabılardır. Ayakkabılar sizlerin gideceği yöne göre sizlere işaret veriyor. Yani sola gidecekseniz sol ayağınız, sağa gidecekseniz sağ ayağınız titreşiyor. Böylelikle yürürken telefona bakma sorunu ortadan kalkıyor.

Bu IoT teknolojisinin bir üstü ise sürücüsü olmayan arabalar. Bu araçlar arabadaki kimseden yardım almadan istenilen konuma kendisi gidebiliyor. Çevresindeki nesneleri algılıyor ve kendisine ona göre yön veriyor. Fakat gerek ülkemizde gerek ise dünyada bu teknoloji henüz istenilen kadar yaygınlaşmadı. İnsanların biraz ön yargılı yaklaştığı bu teknoloji şüphesiz yakın zamanın en önemli teknolojilerinden bir tanesi olacak. Pek çok üst düzey firma bu teknoloji için geniş çaplı çalışmalara başlamış durumda.

IoT ile alakalı Nesnelerin İnterneti nedir ne işe yarar sorularının cevaplarına ayrıntılı bir şekilde ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesini ve Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca geleceğin teknolojileri ve günümüz teknolojileri ile alakalı Aba Innolab resmi internet sitesini ziyaret ederek bu konular üzerine yazılmış makale ve yazılara ulaşmanız mümkün.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı

Open chat