Nanoteknoloji ya da diğer bir adı ile atomik teknoloji özellikle son 20 yıl içerisinde şirketlerin yaptığı AR – Ge çalışmaları ile çok farklı bir boyuta ulaşmıştır. Bu çalışmalar ile tahmin edilen ya da edilemeyen pek çok yeni teknoloji bizlere ulaşmıştır. Nanoteknolojik çalışmalar bu çalışmalar ile tıp, ulusal güvenlik, ulaşım ve gıda gibi birbirinden çok ayır alanlar içerisinde kendine yer bulmayı başarmıştır. Üstelik bu yeni teknolojiler bu alanlar içerisinde devrimsel yeni gelişmelere sebep olmuştur.

Bu atomik teknolojiler sayesinde günlük hayatımızda kullandığımız malzemeler bazı değişikliklere uğramıştır. Bu sayede kullandığımız malzemeler daha güçlü, daha dayanıklı, daha hafif ve çok daha uzun ömürlü olmuştur. Gündelik hayatta kullandığımız pek çok malzeme nano ölçekli malzemeler ile ve süreçler ile hayata geçiriliyor.

  • Dokuma kumaş yüzeylerinde nano ölçekli kimyasallar ya da kurşungeçirmez yeleklerin ağırlığının azaltılmasında gibi alanlarda bu teknolojilerden yararlanılıyor.
  • Bilgisayar ve kamera ekranlarında nano ölçekli filmler kullanılarak yansıma ya da kendi kendini temizleme gibi özellikler bu ürünlerde kullanılıyor.
  • Ayrıca bu teknolojiler uzun süreli uzun süreli dayanım sağladığı için bu teknoloji ile üretilen sensörler ve elektronikler ile endüstriyel kumaş ya da sağlık görüntülenmesi gibi alanlarda da kullanılabiliyor.

Nanoteknoloji Çalışmalarının Elektronik ve Bilgi Teknolojilerinde Kullanılması

Günümüzde bilgisayarların en önemli çalışma elemanlarından olan transistörler bu teknolojik çalışmaların bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca transistörler her geçen gün küçülmeye devam etmektedir. Bu küçülmeler de beraberinde akıllı saat ve telefon gibi ürünlerin işlemcilerindeki güçlendirmeleri de getiriyor. Ortalama bir transistör 130 – 250 nanometre büyüklüğünde iken Intel yaptığı çalışmalar ile bunu 14 nanometreye kadar, IBM markası ise 7 nanometreye kadar düşürmeyi başarmıştır. Lawrence Berkeley laboratuvarında ise 1 nanometre büyüklüğünde bir transistör üretmeyi başarmıştır. Bu alanda yapılan bazı gelişmeler ise şöyledir;

  • Manyetik rastgele erişimli bellekler sayesinde bilgisayarların anlık olarak kapatılmasında verilerin saklanması ve daha sonra açıldığında devam etmesi sağlanmaktadır.
  • Kuantum noktaları adı verilen bir yöntem ile yüksek çözünürlüklerde canlı renkler enerjik olarak kullanıcılara yine bu teknolojinin bir ürünü olarak gelişmiştir.
  • Hem esnek hem de bükülebilir elektronik çipler ile birlikte giyilebilir teknoloji medikal cihazlardan uzay teknolojilerine kadar pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Sağlık Alanında ve Medikal Alanda Olan Gelişmeler

Sağlık ve medikal alanlar gelişen her teknolojiden büyük ölçüde etkilenmektedir. Dünyada Nanoteknoloji çalışmaları da arttıkça bu alanlarda ortaya çıkan gelişmeler de artmıştır. Bu sayede medikal cihazlar ve doktorların klinik çalışmaları nano ürünler ile gelişmiş ve değişmiştir.

  • Bu yeni teknolojik gelişimeler ile hastalık teşhisi yeni görüntüleme tanımlama sistemleri ile oldukça ilerlemiştir. Ayrıca daha yüksek başarı yüzdesine sahip olan tedavi yöntemleri de bu sayede ortaya çıkmıştır.
  • Damar tıkanıklığı gibi minimal seviyelerdeki hastalıkların tedavisinde de nano parçacıklar kullanılmakta. Bu parçacıklar damar içerisinde hareket ederek damar tıkanıklıklarını açmak için kullanılıyor.
  • Ayrıca nanopar malzeme ismi verilen ürünler ile mühendislerin gen dizileme teknikleri gelişim göstermiştir. Nanoteknoloji ürünleri sağlık ve medikal alan içerisinde kullanılabilirliğini ve etkinliğini her geçen arttırmak ve daha da güçlü olarak kullanılmaktadır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek nanoteknolojik çalışmaların kullanım alanları nelerdir gibi konular ile alakalı detaylı videolara ulaşabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden ise endüstride Nanoteknoloji nerelerde kullanılır gibi sorularınıza cevap bulacağınız makalelere ulaşabilirsiniz. Aba Innolab resmi internet sitesini ziyaret ederek ise nano ölçekli çalışmaların dünyada önemi gelecekte alacağı şekiller hakkında yazılmış makaleleri bulabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı