Endüstri 4.0 ile hayatımıza Lojistik 4.0 adında yeni bir kavram girdi. 4. Sanayi Devrimi olarak da bilinen Endüstri 4.0, lojistik gibi pek çok alan için yeni imkanlar sundu. Geçtiğimiz 200 yıla baktığımız zaman ilk başlarda Sanayi Devrimi ile yeni tanışan insanlık, el işçiliği üzerine üretim şekillerini kullanmıştı. 18. yüzyıla girdiğimiz dönemlerde ise su ve buhar enerjilerinin kullanılması ile birlikte mekanik tesis üretimleri yapılmaya başlandı.

19.yüzyıla girdiğimiz dönemlerde ise ilk üretim hattı kuruldu. Bu kuruluş da insanların bazı standartlarını büyük ölçüde değiştirdi. Ekonomik ve sosyal standartlar 19. yüzyılda yapılan yenilikler ile birlikte köklü değişikliklere girdi. Ayrıca bu değişiklik ve gelen yeni teknoloji değişimin ilerleyen dönemlerde çok daha hızlanacağının sinyallerini verdi. Bu sinyaller de günümüzde tek tek karşımıza çıkmaya başladı.

Lojistik 4.0 ve 7 Doğrusu

4.0 yani 4. Sanayi Devrimini anlatmadan önce Lojistik kavramını iyi anlamak gerekir. Bu sektör içerisinde olan kişilerin çokça duyduğu bir terim olan Lojistiğin 7 doğrusu diye bir kavram bulunmaktadır. Bu kavram doğru ürün, doğru şekilde, doğru zamanlamada, en iyi ya da en doğru kaynaktan, en doğru yol ile ve en doğru fiyata sağlanmasına verilen sürece tarif etmektedir. Endüstri 4.0 ile birlikte bu dönüşüm süreci çok daha iyileşecek ve hızlanacak.

Lojistik 4.0 ve İzlediği Yol: Düşük Maliyet

Kamuoyunun en çok dikkatini ve ilgisini çeken kısımlardan bir tanesi yeni lojistik ile birlikte insansız araçların bulunması. Yeni lojistik ile pilotsuz uçaklar ve şoförsüz araçlar çok fazla karşımıza çıkmakta. Bu yeni teknoloji ile Dronelar hem taşıma hem izleme hem de kontrol aşamalarına ek olarak stok kontrolü de sağlamakta. Droneların bu geniş çaplı kullanımı maliyeti de oldukça aşağılara çekiyor. Bu sayede maliyet 5 kat ucuzluyor ve stoklama durumu da oldukça iyileşiyor.

Sağlıklı Taşıma Koşulları

Sağlıklı taşıma özellikle gıda taşımacılığında oldukça önemli. Sensörlerin gelişmesi ile birlikte gıda taşımacılığı da önemli bir gelişme kaydediyor. Bu sayede taşınan gıdalar ihtiyaç duyduğu sıcaklıkta oldukça uzun mesafelerde taşınabiliyor. Bu sayede gıdalar taşınırken taze kalıyor. Taze gıdalarda ülkenin en doğusundan en batısına kadar taşınabiliyor ve sağlıklı ürünler herkes tarafından tüketilebiliyor.

Şeffaflık

Lojistik 4.0 ile ortaya çıkan teknolojinin en önemli değerler arasında güvenlik ve şeffaflık bulunmaktadır. Endüstri 4.0 ile taşınan tüm ürünler gerçek zamanlı olarak izlenebiliyor. Bu izlemeyi hem müşteri hem de firmalar yapabiliyor. Lojistiğin önemli bir parçası olan şeffaflık bu sayede oldukça başarılı olarak sağlanabiliyor. Bu şeffaf taşımacılık pek çok uluslararası firma tarafından şimdiden kullanılmaya başlanmış durumda.

Büyük Veri (Big Data)

Büyük Veri günümüzde firmalar için son derece önemli bir kavramdır. Verileri kayıt altına alarak firmaların sonraki adımları açısından oldukça önemli bir kavram oluyor Büyük Veri. Firmalar bu verileri kayıt altına aldıktan sonra inceliyor ve işliyor daha sonra ise sonraki adımları için bir yol haritası çıkartılıyor. Lojistik 4.0 ve Büyük Veri kullanımı birlikte teslimat hakkında varış süresi ya da taşıma adımları gibi adımlar hesaplanıp müşteriler ile paylaşılıyor.

Aba Innolab resmi internet sitesini ziyaret ederek 4. Sanayi Devirimi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesinden ve Youtube kanalından da Lojistik 4.0 ve benzer konular hakkında uzman kişiler ile çekilmiş video ve makalelere ulaşabilirsiniz. Endüstri 4.0 ile yaşayacağımız yenilikler ile ilgili bilgiler almak için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı