İnovasyon süreci son dönemde oldukça merak edilen süreçlerden bir tanesidir. Üniversite ve lisansüstü eğitimler bir kabuk değiştirecekti hatta değiştirdiklerini de söylemek mümkündür. Pandemi dönemine girilmesi, bu sürece bir ivme kazandıracaktır. Mevcut üniversiteler; araştırma üniversitesi, eğitim üniversitesi olmanın dışında dördüncü ve beşinci nesil üniversiteler kavramı ile bir şekilde tanışmışlardır. Bu durumu da aslında pandemi sürecinden sonra daha sıkı bir şekilde yaşayacağız.

Herkesin fikrini dönüştürebilecek bir alanda, fikrin ürüne dönüşebileceği bir süreci uzun zamandır yaşamaktayız. Bu sürecin yaşanması, multidisipliner bir ekosistemin katkısı ile gerçekleşmektedir. Bu ekosistem, aslında ülkemizde çok iyi bir durumdadır. Hem ulusal ekosistemimiz hem de yurt dışında bizden orada olup da ülkemize bir şekilde katkı sunabilecek olan yurt dışı akademik gücümüz oldukça iyi durumdadır.

İnovasyon Süreci Nasıl Gerçekleşmektedir?

İnovasyon süreci ülkemizde de birbirini destekleyen pek çok süreçle hızlı bir şekilde gelişmektedir. Yapılan inovasyon çalışmalarının sonucunda görülen şudur ki; ülkemizde çok farklı konularda çalışan birbirinden değerli bilim insanlarının ülkemizde farklı bölgelerde haritalanması yapıldığında, büyük bir dönüşüm olabileceği anlaşılmaktadır. Böyle bir durum hem yüksek öğretim içerisindeki üniversitelere katkı sağlayacaktır, hem öğrencilere önemli katkı verecektir hem de ekosistem ağının içerisindekilere yardımcı olacaktır. Bu nedenle, her yıl yapılan inovasyon buluşmaları son derece değerli olmaktadır. Çünkü bu toplantılarda yeni senenin konusunun ne olacağı ya da bu toplantılarda kimlerin bulunacağı merak konusudur.

Kaliteli Bir Ekosistemimiz Bulunmakta

İnovasyon süreci nasıl ilerler sorusuna cevap olarak her yıl yapılan toplantılar örnek olarak verilebilir. Ülkemizdeki bilim insanları ile yurt dışındaki hocalarımız arasında çok güçlü bir ağ oluşmuştur. İnovasyon toplantıları ile mevcut olan ağ, daha da gelişmektedir. Ağın gelişmesi ve güçlenmesi ile birlikte işbirliğimiz de ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, bu toplantılar son derece önemli olmaktadır. Önümüzdeki süreçlerde, bu toplantılara ivme kazandırmak için elimizden geleni yapacağız.

İnovasyon, bizim için zaten yurt dışında uzun zamandır konuşulan ve üzerinde çalışılan bir süreç olarak oldukça değerlidir. Bizim bu anlamda inovasyon aşamalarına katkı sağlayan çok sayıda çalışmamız bulunmaktadır. Ülkemizde düzenlenen kongreler tek bir bilim dalına özgü olmaktadır. Multidisipliner kongreler bu anlamda, değerli bir konumdadır. Bu sayede, fikirden ziyade sonuçlar elde edilmesine yol açılmaktadır. Fikirlerin ürüne dönüşmesinde bu tarz işbirliklerinin etkisi göz ardı edilmez. İnovasyon süreci özel toplantı ve buluşmalarla hızlı bir şekilde gelişmektedir.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı