ICO teknoloji dünyasının son dönemlerdeki en popüler fonlama yöntemlerinden birisidir. Açılımı Initial Coin Offering olan bu fonlama piyasaya giriş yaptığı andan itibaren başarıları ve karları ile kitlelerin dikkatini kısa sürede çekmeyi başarmıştır. Blockchain kullanarak gerçekleşen Initial Coin Offering girişimciler adına yatırım topluyor ve girişimcilerin yatırım arama dertlerine adeta son veriyor. Bu sayede her türlü Start – up projesi başlangıç aşamasında alternatif bir gelir kaynağı elde ediyor.

Initial Coin Offering (ICO) ve Amacı

ICO açılımı Türkçeye “Başlangıç Parası Arzı” ve “İlk Para Teklifi” olarak geçmiştir. Aslında Initial Coin Offering fonlama yöntemi tam da isminin anlamında faaliyet göstermektedir. Bir birey ya da kurumun yeni bir kripto para üretip bunu kriptoları halka sattığı süre zarfına Initial Coin Offering yani Başlangıç Parası Arzı denmektedir. Bu yöntem yeni projeleri finanse edebilmek için kullanılmaktadır. İster küçük ister ise büyük bir girişimcilik olsun Initial Coin Offering hepsi için oldukça önemli bir kaynaktır.

ICO’da hedef token diye isimlendirilen jetonları girişim hareketi ve projenize inanan kitleye satmaktır. Böylelikle ilerleyen dönemlerde projeniz değerlendiği zaman token denilen paralarınız da değerleniyor. Böylelikle yatırımcılar yatırdıkları tokenden fazlasını kazanabiliyor. Burada bilinmesi gereken nokta ise yatırımcılar token aldıkları zaman sizin şirketinize ortak olmuyor. Sadece token karından yararlanabiliyorlar.

Initial Coin Offering ve IPO Arasındaki Fark

Initial Coin Offering ve IPO olarak bilinen Initial Public Offering oldukça karıştırılmaktadır. IPO halka arz demektir. IPO ile şirket yönetiminde olmayan kişiler hisse alır ve bu hisselerin ticaretini yapabilirler. IPO şirket sermayesini arttırma amacı ile yapılmaktadır. Initial Coin Offering ise halka kripto para sunmaktadır. Bu yüzden hem amaçları hem de kullanım şekilleri Initial Coin Offering ve Initial Coin Offering oldukça farklıdır.

ICO İçin Girişimciler Neler Yapmalı ve Initial Coin Offering Güvenilirliği

Initial Coin Offering fonlaması diğer fonlamalara göre oldukça güvenilir bir fonlamadır. Bunun başlıca sebebi ise bu fonlamanın Blockchain ile birlikte çalışmasıdır. Blockchain ile halka açılan tokenler anonim olarak alınabiliyor. Ayrıca yaptığınız tüm işlemler dijital cüzdanınız üzerinde her an görüntülenebiliyor. Kripto para teknolojisinin zaten yayılma ve tutulma sebeplerinin başında Blockchain ile korunması gelmektedir.

Peki, girişimciler Initial Coin Offering fonlama için ne yapmalıdır? Girişimciler ilk olarak bu süreci çok iyi yönetmelidir. Halk projenize güvenmeli ve projenizin vizyonunu onlara açık bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Ayrıca ICO ile size destek olmak isteyen yatırımcıların aklında projeniz ile alakalı hiçbir soru işareti kalmamalıdır. Bunlar için projeniz ile alakalı tüm bilgilerin yer aldığı web sayfası kurmak ve iletişim kanalları oluşturmak sizlere son derece yardımcı olacaktır. Sözleşme oluşturmak ve kripto paranızı yayınlamak da ilerleyen adımlarınız olmalıdır.

Girişimciler Initial Coin Offering ile Ne Kazanıyor?

Initial Coin Offering fonlama sistemini ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Fakat bu fonlama ile milyon dolarlar kazanan girişimciler bulunmaktadır. Ayrıca ICO fonlama sizlere sadece maddi olarak yardımcı olmuyor. Eğer projenizi geliştiremezseniz ve iptal etmek zorunda kalsanız bile Initial Coin Offering ile isminizi pek çok yatırımcıya duyurmuş oluyorsunuz. Bu da sizi piyasada bilinen bir kişi haline getiriyor ve sonraki projelerinizde daha rahat yatırımcı ya da destekçi bulabiliyorsunuz.

ICO ile alakalı İco nasıl alınır gibi soruları ve daha fazlasını Aba Innolab resmi internet sitesinde bulabilirsiniz. Ayrıca günümüz teknolojileri ve gelecekteki en önemli iş alanları gibi önemli konular ile alakalı Doç. Dr. Gamze Sart’ın videolarına Gamze Sart resmi internet sitesinden ve Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı

Open chat