Finansal teknolojiler gelişen ve ilerleyen teknolojiden en çok etkilenen alanlardan bir tanesidir. Bu etkilenme kripto para ve Blockchain gibi kavramların da çıkmasına oldukça etkili olmuştur. Zaten dünyanın içerisinde bulunduğu hızlı dönüşüm ve etkileşimden finans alanının etkilenmemesi düşünülemez bir durumdu. Biz de Aba Innolab ekibi olarak sizler için finansal dönüşümün başlıca unsurlarını ve sebeplerini yazdık.

Finansal Teknolojiler ve Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm hem kişisel konuşmalarda hem toplantılarda hem de konferanslarda artık ana başlık olmuştur. Dijital dönüşüm bu kadar önemli bir hal alınca finansal teknoloji içinde süreçlerin değişmesinde oldukça etkili oldu. Bu değişim süreci ile birlikte insanların hayatına dijital bankacılık kavramının girmesine olanak sağladı. Bankacılık işlemlerinin telefonlara inmesi pek çok işlerin kolaylaşmasını sağladı.

Para gönderme, kredi çekme ve kredi kartı gibi artık tüm işlemler web üzerinden değil artık telefon üzerinden de kısa bir sürede oldukça basit olarak halledilebiliyor. Banka kuyruklarında uzun süre beklemek ve bankaya gitmek yerine artık telefonlar ile hem hızlı hem de son derece basit olarak gerçekleştirebiliyoruz. Dijital dönüşüm aynı zamanda bankacılık alanında rekabetin de hızlanmasına ve artmasına sebep olmuştur. Firmaların bu müşteri çekme rekabeti bu sektör içeresindeki teknolojinin de gelişmesinde ve hızlanmasında oldukça önemli olmayı başarmıştır.

Yapay Zeka ve Blockchain

Yapay zeka teknolojisinin etkisi altına almadığı neredeyse hiçbir alan bulunmamaktadır. Tüm sektörler yapay zeka teknolojisinin gelişmesi ile birlikte eğilimlerini oldukça değiştirdi. Yapay zeka sayesinde finans teknolojisi de oldukça farklı gelişmelere sahip oldu. Artık manuel olarak öngörülemeyen finansal hareketler yapay zeka sayesinde son derece basit olarak hesaplanabiliyor. Ayrıca Blockchain sistemi ise kripto paraların artması ile finans alanına yepyeni bir soluk getirmeyi başardı. Kripto para piyasasının iskelet sistemini oluşturan bu sistem finans alanının gelecekte yönelmelerini oldukça değiştirmiş ve bu değişimler günümüzdenitibaren başlamıştır.

Finansal Teknolojiler: UX’in Önemi

Finansal teknoloji uygulama örnekleri öncesine bakıldığı zaman son derece karışık bir ara yüz kullanıcılara sunulmuştu. Bu karmaşıklığın giderilmesi için ise UX yani Kullanıcı Deneyimi kavramı hayatımıza girdi. Finans teknolojisi artış gösterdiği için firmalar kullanıcıları kendilerine çekebilmek için daha basit ve daha kullanışlı ara yüz çalışmalarına girmiştir. Örnek vermek gerekir ise Forex kullanmak bundan 10 – 11 yıl önce oldukça zor iken günümüzde son derece basit bir hal almıştır.

Risk Yönetiminde Yapay Zeka

Risk kelimesi finans sektörü içerisinde son derece önemli bir kavramdır. Finans insanları 3 farklı alana ayırır. Bunlar riski sevenler, riskten uzak duranlar ve riske karşı nötr olanlardır. Bu tanımları ortaya çıkaran durum ise risk ve prim arasında olan ilişkidir. Eğer risk primden daha fazla ise risk seven kişiler bile riskten uzak durabilir. İnsanlar genel olarak potansiyel kazancın yani primin riskten çok daha fazla olmasını beklerler.

Fakat bu ikili ilişkinin geleceği hakkında tahminde bulunmak hiçte kolay bir sonuç değildir. Ekonomistler yıllardır riski tahmin edebilmek için birbirinden farklı modeller geliştirmekte. Bu modeller finansal teknolojiler ile en üst seviyeye ulaşmış durumdadır. Yapay zeka teknolojisinin ortaya çıkması ile birlikte ekonomistler bu teknolojiyi kendi alanlarına uyarlayarak risk tahmin seviyesini bir üst seviyeye taşımayı başarmıştır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalı içerisinde finansal teknolojiler ile alakalı uzmanlar ile çekilmiş videolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aba Innolab resmi internet sitesinden hem bu konular hem de dünyadaki teknolojik gelişmeler ile alakalı makalelere ulaşabilirsiniz.

 

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı

Open chat