Finans sektörü Finteklerden pek çok alanda yararlanıyor. Fintekler ilk olarak hem finans kurumlarının hem de bankaların gelişen teknolojileri sistemlerine yerleştirmeleri konusunda önemli bir rol oynadı. Bu gelişen ve sisteme yerleştirilen yeni teknolojiler sayesinde bankalar müşterilerine hem pratik hem de kolay ulaşılabilir çözümler sunabildi. Fintek alanında yapılan start – up‘lar insanların doğrudan ve dolaylı olarak finans alanına kolay erişebilmesi ve daha rahat hizmet almaları konusunda oldukça yardımcı oldu. Biz de Aba Innolab ekibi olarak finteklerin finans hizmeti veren kurumlarda nasıl kullanıldığı ve müşterilere nasıl kolaylıklar sağladığını anlatan bir yazı yazdık.

Finans Sektörü: Fintek ve Müşteri Hizmetleri

Finansal kurumlar bazı zamanlarda çok karışık hizmetler sunabiliyor. Ayrıca bu hizmetleri kullanan kişi sayısı da her geçen gün artıyor. Müşterilerin de bu anlamda memnuniyetini arttırmak oldukça önemli bir hal alıyor. Bankalar ve diğer finansal kurumlar da müşteri memnuniyeti konusunda finteklerden yardım alıyor. Finteklerin bu anlamda ortaya çıkardığı chatbot isimli ürünler ise en çok tercih edilen müşteri memnuniyeti ürünü olarak dikkat çekiyor. Bu botlar ile müşteriler sorunları ile alakalı ilgilenecek kuruma hızlı bir şekilde aktarılıyor.

Dolandırıcılıkta Fintek Yardımı

Gelişen teknoloji sadece insanlara yapılan hizmetleri değil aynı zamanda da dolandırıcılığı da geliştiriyor. Bankaların en büyük sıkıntılarından olan para aklama konusunda bankalar finteklerden yardım alıyor. Makine öğrenmesi ve yapay zeka gibi teknolojilerden yardım alınarak geçmiş veriler inceleniyor. Bu sayede de ortaya çıkabilecek dolandırıcılık ya da sahtekarlıklar ön görülebiliyor. Veri birleştirme teknoloji sayesinde de müşterilerin hesap bilgileri ve işlemleri bir bütün olarak incelenerek hızlı şekilde yeni işlemlerin yapılması sağlanıyor.

Finans Sektörü, Güvenlik ve Fintek

Gelişen teknoloji ile birlikte yepyeni imkanlar bizlere sunuldu. Online alışveriş de bunların arasında her geçen gün büyüyen bir imkan olarak bizlerin karşına çıkıyor. Online alışveriş yaparken kullanılan 3d güvenlik ya da biyometrik doğrulama işlemlerine kadar pek çok yeni güvenlik sistemi de bu anlamda hayatımıza girdi. Bu yöntemleri finans kurumları için hazırlayıp sunanlar da yine fintekler. Bankacılık ve finans sektörü özellikle biyometrik ölçülere çok fazla ilgi duyuyor.

Biyometrik doğrulama sistemleri ile birlikte doğrulama işlemlerine kimlik doğrulama diye bir adım daha katılıyor. Bu adım da güvenliğin bir basamak daha artmasına sebep oluyor. Pek çok banka ya da telefon bu anlamda parmak izi ve göz irisi tanıma gibi yeni sistemleri müşterilerine sunuyor. Müşteriler bu sayede işlem yaparken ya da online bir alışveriş yaparken kendilerini daha güvenli hissediyor.

Fintek ve Dijital İşlemlere Etkisi

2000’li yıllarda hayatımıza giren Blockchain ve kripto para birimlerinin müşteri işlemlerini hem hızlı hem de daha güvenli olarak gerçekleştirmesi bekleniyor. Blockchain kullanan müşteriler banka işlemleri sırasında ve para transferi yaparken hızlı ve ucuz bir şekilde işlemlerini gerçekleştiriyor. Ayrıca Blockchain’in sunduğu şeffaflık ile birlikte hisse gibi menkul kıymet alımı ya da satımı risksiz, güvenli ve çok daha ucuz olarak işlem görüyor.

Gelişen teknoloji finansal sektörü derinden etkiledi. Finansal hizmet anlayışı bu teknolojiler ile en temelinden en uç noktasına kadar değişiklik içerisine girdi. Fintekler müşteri ve finansal kurum arasındaki ilişkiler hem değişti, hem kolaylaştı hem de eskisine göre çok daha güvenli bir hal aldı. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte hem fintekler hem de kurum – müşteri ilişkisi de ilerleyen dönemlerde daha çok değişecek gibi duruyor.

Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalındaki videolara göz atarak finans sektörü meslekleri hakkında detaylı ve bilgilendirici videolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aba Innolab resmi internet sitesinden fintekler hakkında bilgilendirici makalelere ulaşabilirsiniz. Finans sektöründe çalışmak ya da finans sektörü ne demek gibi sorularınız için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ya da Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı