4.Sanayi Devrimi olarak isimlendirilen Endüstri 4.0 ile birlikte Akıllı Şehirler hayatımıza girdi. Bu şehirler ile birlikte şehir hayatlarının çok katmanlı sorunlarına karşı birer birer çözümler üretilmeye başlandı. 21. yüzyıl içinde insan nüfusunun büyük bir çoğunluğu şehirlerde yaşamakta. Bu durumda beraberinde geleneksel yaşam yerine inovatif çözümler bulma zorunluluğu getirmiştir. Bu sorundan yola çıkan endüstri firmaları Endüstri 4.0’ın bizlere sunduğu avantajlar ile şehirleri daha yaşanılası ve daha az sorunlu yerler haline getirmeyi planlıyor.

Akıllı Şehirler İle Ulaşım Sıkıntısına Üretilen Çözümler

Şehirlerdeki nüfusun artması ve beraberinde gelen otomobil sayısının artması metropollerde ulaşımı oldukça sıkıntılı bir hale sokuyor. Trafik sorunu sadece ulaşımı etkilemiyor. Aynı zamanda otomobillerin artması ile birlikte dünyadaki karbon ayak izi oldukça büyük artış gösteriyor. Bu da insan sağlığını ve çevre sağlığını son derece olumsuz etkiliyor. Bu sorunların çözümü için dünya ülkelerinde toplu taşımaya ve bisiklet kullanımına olan teşvik arttırılmaya başlandı.

Ulaşım için yapılan inovasyonların çoğu nesnelerin interneti teknolojisi ile ortaya çıkıyor. Bu teknoloji genel olarak sensör ve optik algılayıcılar ile oluşturulmakta. Kaliforniya’da bir üniversitede de büyük verinin kullanılmasıyla çözümler aranmaktadır. Üniversitedeki araştırmacıların geliştirdiği algoritmalar insanların toplu taşımaya yönlenmesi ve toplu taşıma sistemlerinin daha iyi kurgulanmasını sağlamakta.

Akıllı şehir planlaması ile toplu taşımayı ve bisiklet kullanımını arttırmak hem trafik sorununun önüne geçecek hem de çevre kirliliğinde büyük ölçüde azalmalar sağlayacaktır. Bu alan için yapılan diğer çalışmalardan bir tanesi de Kopenhag tekerleği. M.I.T Senseable City Lab tarafından geliştirilen bu tekerlek kullanıcılarına çok büyük avantajlar sunuyor. Bu tekerlek bisiklet sürülürken çevrilen pedallar sayesinde enerjiyi depoluyor. Daha sonra ise büyük efor isteyen yokuş gibi zorlu yollarda bu enerji kullanılarak yol aşılıyor. Bu sayede insanlar hem bisiklet kullanmaya teşvik ediliyor hem de son derece konforlu bir deneyim yaşıyor.

Şehirlerin Sürdürülebilirliği

Şehirlerde karşımıza çıkan diğer bir büyük sorun da su sorunlarıdır. Şehirlerde suyun verimliliğini arttırmak amacı ile pek çok farklı yöntem kullanılmakta. Bu anlamda su şebekelerine bağlanan sensör ile su izlenebiliyor ve kaliteli bir dağıtım ağına sahip oluyor. Şehirlerdeki elektrik sorunları için de akıllı LED lambalar alternatif bir çözüm ortaya çıkıyor. Dünyadaki akıllı şehirler içerisinde farklı sensörler ile donatılan bu sokak lambaları ayrıca verilerin toplaması için de kullanılıyor. Bu sayede hangi bölge hangi zaman aralıklarında daha yoğun gibi sorular cevaplanmış oluyor.

Şehirlerde yapılan bu inovasyonlar ayrıca insanları ağaçlandırmaya teşvik etmek için de kullanılıyor. Bu sayede iklim değişikliğinin olumsuz etkileri de bir nebze bile olsa azaltılmış oluyor. Ağaçlanmanın artması daha büyük bir oranda bu etkileri dünya üzerinde azaltacak bir çalışma olacaktır. Melbourne Kent Ormanı Stratejisi de bu anlamda insanları ağaçlandırmaya teşvik ediyor. İnsanlar isim verdikleri ağaçların büyüme süreçlerini bu strateji ile izleyip takip edebiliyor. Bu sayede ayrıca insanlar ve ağaçlar arasında bir bağ kurmakta isteniliyor.

Şehir Dönüşümü İçin Akıllı Çözümler

Nüfus yoğunluğu çok fazla olan şehirler kalabalık halleri ile birlikte insanların ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Endüstri 4.0 akıllı şehirler ile bu olumsuzlukları bir avantaja çevirmek için çalışmalar yapıyor. Şehirlerin günlük hayat faaliyetlerini konforlu bir şekilde ilerletmesi için hem doğaya saygılı hem de sürdürülebilirliğin ön planda olduğu inovasyonlar yapılabilir. Trafik, elektrik, su, yeşillik ve yaygın bisiklet kullanımı ile yeni nesillere daha yaşanabilir ve daha sağlıklı şehirler bırakabiliriz.

Aba Innolab resmi internet sitesinden Türkiye’nin akıllı şehirleri ve benzer konular hakkında uzman kişiler tarafından yazılmış makalelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalını ziyaret ederek dünyadaki akıllı şehirler ve Türkiye’deki akıllı şehirler ve bu şehirlerin gelişmesi için yapılan çalışmalar hakkında detaylı ve bilgilendirici videolara ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı