Enerji verimliliği ya da diğer bir adı ile enerjinin verimli kullanılması ülkemizde olduğu gibi dünyada da son dönemlerin ortak hassasiyetlerinden bir tanesidir. Bilinçsizce tüketilen enerji hem çevreye zarar verirken hem de dünyanın sürdürülebilirliğine olumsuz etkide bulunmaktadır. Dünyanın değişik noktalarında enerji kullanımı oldukça farklı bir sürece girmiş durumdadır. Örnek olarak Fransa’da tüm ülkede harcanan enerjinin yüzde 45’e yakın bir kısmı binalarda harcanmaktadır. Fransa’da gayrimenkul yapımı, yıllık sadece yüzde 1 seviyelerinde. Buna karşın enerji tasarrufu önceden yapılmış binaların optimizasyonu ile sağlanmaktadır.

İnsanlar bina izolasyonu gibi pasif enerji hakkında bilgi sahibi olsa da aktif enerji tasarrufu binalara entegre edilen tasarruf cihazları ile sağlanabilmektedir. Bu sayede binalarda kullanılan enerji tasarrufu bulunabilir ve ona göre adımlar atılabilir. Bir bina ya da fabrikadaki enerji tasarrufu enerji miktarının ölçülmesi ile bulunabilir. Yapılabilecek ölçümler birbirinden farklı olabilir. Bu yüzden de bu farkları ölçebilecek farklı enerjinin verimini ölçecek cihazlar bulunmaktadır.

Bu ölçüm cihazları sadece harcanan enerjinin değerlerini bizlere göstermez. Bunun yanında rüzgar türbini gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerji miktarlarını da bizlere gösterebilmektedir. Verimlilik ölçen cihazlar akım ve gerilimi bizlere ölçer. Ayrıca zaman içerisinde kullanıldığı yerdeki harcanan tüm enerjiyi de bizlere gösterir. Biz de Aba Innolab ekibi olarak verimli enerji hakkında merak edilen soruları sizler için cevapladık.

Enerji Verimliliği ve Enertech

Dünyadaki karbon salınımdan ve çevreye yıllarca bırakılan zararlı maddelerden ötürü insanlık temiz enerjiye büyük bir ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaç günümüzde karşılığını bulmaya başlamış durumda. Gerek devlet bazlı gerek ise özel kurumlar ile temiz enerjiye olan rağbet oldukça fazla. Bu durumda beraberinde yenilenebilir enerji sektörünün son zamanlarda en verimli günlerini yaşamasına sebep olmuştur. Bu sektör için yapılan yatırımlar son dönemlerde oldukça azalmıştır. Fakat bu yatırımların azalması ilginin azalmasından dolayı değil.

Aksine yeşil enerji teknolojisi olarak ifade edilen bu teknolojilerin daha da ucuzlamasından dolay kaynaklanmaktadır. Yenilenebilir enerji alanındaki yatırımcılar yerel yatırım adaptasyonları geliştirebilen, son teknolojiye ayak uydurabilen ve pazar gelişimini bilen servis sağlayıcılarına ihtiyaç duymaktalar. Bu yeni sektöre verilen isim ise Enertech. Energy Technology kelimelerinin esinlenerek bu ismi alan yeni sektör evlerde ve şirketlerde enerji verimliliği için çalışmalar yapmaktadır.

Enertech verimli enerjinin yanı sıra gelişmiş varlık yönetimi odağında yenilenebilir enerjilerim optimizasyonlarını yapan organizasyonları da kapsıyor. Özellikle iklim değişikliği gibi küresel sorunların insanların yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacını oldukça arttırmış durumda. Bu yüzden yenilenebilir enerji sektörü içerisinde şirketle büyük bir yarışa girmiştir. Bu yarışta başarılı olmak isteyen şirketler ise bazı konulara dikkat etmeli ve kendini geliştirmelidir.

Bunların başında ise fosil yakıt kullanımını azaltmak hatta bitirmek geliyor. Çünkü dünyanın sürdürülebilir olması için ve iklim değişikliği gibi sorunların ortadan kalkması için ilk ve en önemli adım fosil yakıtların azaltılması. Daha sonra şirketlerin bu alandaki fiyatlarını da düşürmesi gerekmektedir. Bu sayede yenilenebilir enerji kaynakları sınıf ayrımı gözetmeden herkes tarafından kullanılabilecektir. Ayrıca düşük fiyatlar tüm ülkeler bu alana yönelebilecek ve çalışmalarına ağırlık verebilecek.

Diğer bir önemli adım ise şirketlerin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerji miktarını arttırmak ve bu kaynaklardan kullanılan enerjinin verimini arttırmak için çalışmalar yapmalıdır. Türkiye’de enerji verimliliği ile ilgili çalışmalar da oldukça dikkat çekiyor. Bu anlamda kurulan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması ile ülkemizde bu alanda çalışma ya da yatırım yapmak isteyen kişiler desteklenmektedir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ‘dünyada yenilenebilir enerji kaynakları için atılan önemli adımlar’ hakkında hazırlanmış videolara ulaşabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi internet sitesinden enerji verimliliği ne demek ve benzer sorularınıza cevap bulabilecek makalelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aba Innolab resmi internet sitesinden de yenilebilir enerji kaynakları hakkında detaylı yazılara ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı