Pek çok zaman en kısa yol, en iyi yol olarak bilinse de başarılarla dolu bir mühendislik kariyeri için daha dolambaçlı yolları tercih etmeniz gerekebilir. Mühendislik, günümüzde eskisine göre çok daha fazla önem taşıyor. Artık yaratıcılık ile omuz omuza ilerleyen mühendislik dünyasında endüstriye yön veren başarılı bir mühendis olmak isteyenleri ise, hem heyecanlı hem de zorlu bir süreç bekliyor.

Tecrübeye önem verin

Yaptığınız iş tek düze olduğunda bir süre sonra sıkıcılaşmanın yanı sıra sizi geliştirmeyi bırakır. Bunun olmasına izin vermeyin ve sürekli kendinizi geliştirme fırsatı kollayın. Bunu patronunuzu mutlu etmek için yaparsanız, sonunda sizi memnun eden bir deneyim olmayabilir. Diğer taraftan kendini geliştirmenin tadını çıkardığınız zaman hem daha başarılı olur hem de daha keyifli çalışma şansı yakalarsınız.

Pek hoş sayılmayan ofis kültürüne kapılmayın

Kadın mühendislik öğrencileri genellikle çocuk doğurduğu zaman bırakacağı bir meslek için çok çaba göstermelerinin gerekli olmadığı fikrine maruz kalarak mezun olur. Diğer taraftan bu fikir ofis ortamında da peşlerini bırakmaz. Erkek mühendislerin, bu fikrin ne kadar hatalı olduğunu fark etmesi ve kadın mühendislerin de yaptıkları işe duydukları tutkuyu daha çok hatırlaması gerekiyor. Başarılı olmanız için diğer insanların başarısızlığına ihtiyacınız yok.

İnsanların ihtiyaçlarını tespit etmeyi öğrenin

Mühendisliğin en güzel yanı insanlar için hayatı kolaylaştıran ürünler yaratmaktır. Mesleğinizin bu güzelliğini sonuna kadar değerlendirmek için gözlem becerinizi geliştirmeniz yararınıza olacak. İnsanların neye ihtiyacı var? Onlar için üreteceğiniz hangi ürün hayatı daha kolay ve keyifli hale getirir? Mühendislik insanla ve dolayısıyla bütün hayatla ilgilidir. Siz de hayatınızın her anında kendi kendinize bu soruları sorarak inovatif mühendislik harikaları yaratabilirsiniz.

Hayallerinizi belirlerken dikkatli olun

Bazı insanlar kariyerlerinde koşar adım ilerlemek isterler. Ancak, koşarken etrafta dikkatinizden kaçacak çok fazla şey olacağını unutmayın. Kariyer planınızı yaparken adımlarınızı iyi seçin, bu adımı atarken neyi amaçladığınızı kendinize hatırlatın. Bir sonraki adım için hazır olup olmadığınızı kendinize sık sık sorun. Bunu kendinizi tedirgin edecek şekilde değil, hayatınızın kontrolünü elinizde hissetmek için yapın. Elinizdekinden daha fazlasını yapabileceğinize inanıyorsanız, bir sonraki adıma geçmekten asla korkmayın.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı