21.yüzyılın başarılı bilim adamı ve dünyanın son dönemlerindeki parlayan yıldızı olan Elon Musk yeni projesi ile tekrar gündemde. Paypal, Tesla ve SpaceX gibi oldukça gündeme gelen Musk, bu kez daha az duyulmuş olan Solarcity ile enerji sektörüne el atıyor. Musk, Solarcity ile enerji sektörü içerisinde büyük bir devrim yapacak gibi görünüyor. 2006 yılında kuzenlerine Solarcity için fikir veren Musk 2016 yılında şirketi satın alana kadar Solarcity’nin yönetim kurulu başkanlığı görevini yerine getirdi. Enerji harcamasının her gün arttığı bu dönemlerde Solarcity oldukça önemli bir yere sahip olacak gibi duruyor.

Elon Musk ve Solarcity

Musk, bu şirketin 2006 yılında kurulması için fikir olarak yardımcı olmuştur. Bu şirket enerji depolama, üretme ve satış yapan bir şirkettir. Güneş enerjisi paneli kurulumları ile yıllar içerisinde devasa elektrik üreten Solarcity 2011 yılında Google’dan tam 280 milyon dolarlık bir yatırım almayı başardı. 2016 yılında Tesla’nın satın aldığı şirkete dev firmalar finansal partner olmuştur. Google, National Bank of Arizona, Citi ve Bank of America bu şirketin dev partnerlerindendir.

Gigafactory

Solarcity ve Panasonic ortaklığı ile 2014 yılında Amerika’da bir lityum iyon pil yapımı için Gigafactory tesisi planlandı. 2016 yılında hayata geçen bu tesis içerisinde şarj edilebilir pil, Powerwall ve Powerpackler için üretim çalışmaları başladı. Powerwall tamamen evlerde kullanım için tasarlanırken Powerpackler ise depolama alanları daha yüksek olduğu için şirketleri için kullanıma hazır hale getirildi. Bu çalışmaların başarılı sonuç vermesi ile birlikte bu iki şirket yeni bir iş birliğine başladı.

2017 yılında yine bu iki şirketin çalışmaları ile birlikte ortaya Gigafactory 2 tesisi çıktı. 2017 yılında üretimlere başlayan bu tesislerde ise güneş enerjisini direk olarak elektrik enerjisine çeviren piller üretildi. Musk Gigafactory tesislerine son sürat devam etmek istiyor. Musk diğer tesisleri ise Avrupa içerisinde hayata geçirmek istiyor. Musk için bu fabrikaları açmanın 2 önemli sebebi bulunuyor.

Bir tanesi gelecekte enerjinin tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanacağına inanması. Diğeri ise Tesla elektrikli arabalar. Yüz binlerce Tesla elektrik araba üreten ve ilerleyen dönemlerde de bu arabaların sayısını artacağını tahmin ettiği için Musk arabalarının batarya ihtiyacını bu tesislerden sağlayacak. Böylelikle hem maliyet azalacak hem de insanların elektrikli arabaya olan talebi de artmış olacak.

Güneş Kiremitleri

Elon Musk hayatı boyunca yenilenebilir enerji üzerine çalışmalar yapmıştır. Tesla sayesinde zaten güneş panelleri üreten Musk güneş kiremitleri ile bu panelleri bir üst seviyeye taşıdı. Güneş panellerine oranla daha estetik ve dayanıklı bir yapıya sahip olan güneş kiremitleri ayrıca daha iyi bir yalıtıma da sahip. 4 farklı çeşidini piyasaya çıkartan Musk bu kiremitler ile evlerde güneş enerjisi kullanımını arttırmayı planlıyor.

İlk bakışta normal kiremit gibi görünen bu kiremitler aslında camdan yapılma ve içerisinde ışığın geçebilmesi ince güneş hücrelerine sahip. Güneş kiremitlerinin üretiminde Musk ve Panasonic iş birliği yine dikkat çekiyor. Tamamen çevre dostu olan bu sistem şimdiden ses getirmiş durumda. Ayrıca Elon Musk temiz bir çevre için de bu sistemine oldukça güveniyor. 21. yüzyıla damga vuran Musk 10 yılda ortaya çıkardığı her projede çevre dostu adımlar atıyor ve ilerleyen dönemlerde de atmaya devam edecek gibi duruyor.

Elon Musk kimdir ve ne taraz çalışmalara imza atmaktadır gibi sorularınızın cevapları için Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalı içerindeki videolara göz atabilirsiniz. Ayrıca Aba Innolab resmi internet sitesindeki diğer makalelere göz atarak yenilenebilir enerji hakkında ve bu alanda yapılan teknolojik çalışmalar ile alakalı detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı