Digital Marketing yani ‘Dijital Pazarlama’ kavramı dünyada internet ve bilgisayar kullanımının artması ile hayatımıza girmiştir. Dijital pazarlama kavramından önce genel olarak pazarlama kavramını iyi anlamak gerekir. Pazarlama çalışmaları ilk olarak 19. yüzyılda ortaya çıkmaya başlamıştır. İlk başlarda pazarlama faaliyetlerine poster ve açık hava reklamları kullanılarak başlanmıştır. Bu girişimler, mevcut faaliyetlerin verimini arttırdıkça pazarlamanın anlamı da zamanla gelişmeye başlamıştır.

Pazarlama teknikleri 20. yüzyıl içerisinde telefon, radyo ve televizyonun hayatımıza girmesi ile çok daha farklı bir hal almaya başlamıştır. Gelişen teknoloji aynı şekilde pazarlamayı da kendisi ile birlikte geliştirmiştir. Teknolojinin artık elimizin altında olması ve internet kullanımının her yere yayılması ile birlikte pazarlama günümüzdeki dijital pazarlama halini almıştır. İnternetin 1950’li yıllarda hayatımıza girmesi pek çok alan gibi pazarlama alanını da etkisi altına almayı başarmıştır.

İnternet kullanımının artmaya başlaması bu yıllarda Digital Marketing ile alakalı ilk sinyalleri vermiştir. Bu sinyaller ise 1998 yılına gelindiğinde artık somut olarak karşımıza çıkmıştır. Google ile birlikte Pay Per Click (PPC) yani tıklama başına para ödeme dönemi hayatımıza girmiştir. İlk başlarda sadece bloglar tarafından kullanılan bu sistem günümüzün artık en modern ve kullanışlı pazarına dönüşmüştür.

Sosyal Medya Alanları ve Dijital Pazarlardaki Yükseliş

Sosyal medya kavramı ve kullanımı ilk olarak 2003 yılında insanlar ile buluştu. Bu buluşma sadece internet bilgisayar kullanımını arttırmadı, aynı şekilde dijital pazarlama alanını da son derece yukarılara taşıdı. Özellikle bu dönemlerde bizler ile buluşan Facebook, Linkedin ve mySpace gibi sosyal medya alanlarının kullanımı ile birlikte kitlesel pazarlama anlayışı tüm dünyada kişisel pazarlamaya dönüştü.

Digital Marketing Neden Önemli?

Dijital Medya tüketicilerin istedikleri her türlü bilgiye her zaman erişebilmeleri için oldukça önemlidir. Bu medya sürekli büyümektedir. Ayrıca eğlence, alışveriş, haber ve sosyal etkileşim kaynakları arasında Dijital Medya oldukça önemlidir. Dijital Medya bu kadar büyürken şirketler artık sadece tüketicilerin ne dediğine odaklanmadı. Buna ek olarak tüketicilerin şirket hakkındaki görüşlerini sosyal ortamlarda dile getirmesine de oldukça önem verdi. Şirketler de bu duruma ayak uydurabilmek için ilgi çekici reklam ve çalışmalar ile sosyal medyaları süslemeye başlamıştır.

Dijital Pazarlama ve Zorlukları

Tüm gözler burada olsa ve Dijital Pazarlama son derece popüler olsa bile bu alanda yükselmek ve ilgi çekmek tahmin edildiği kadar kolay değil. İlk olarak bu alanda her geçen yeni isimlerin çıkması bu alandaki ilk zorluklardan bir tanesidir. Tüketiciler farklı alanlara durmadan sürüklendiği ve durmadan yeni sosyal alanlar çıktığı için üreticilerin de bu alanlara reklam vermesi ve tüketicilerin dikkatini çekmesi gerekmektedir.

Digital Marketing alanında artan rekabet şirketlerin sosyal medya ortamında çok daha yaratıcı olmasını gerektirmektedir. Ayrıca bu alanlarda reklam vermek diğer alanlara göre oldukça ucuzdur. Bu yüzden her firma istediği alanda kolayca reklam verebilir. Bu durumda rekabet ağının genişlemesinde son derece önemlidir. Ayrıca tüketiciler dijital ortamlarda çok fazla veri bırakır. Sizin işinize yarayacak doğru veriyi bulmanız bu çokluk içerisinde oldukça zor olabilir.

Digital Marketing yani Dijital Pazarlama alanı oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu konularda uzman kişilerden bilgi almak oldukça önemlidir. Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalında Dijital Pazarlama ile alakalı bu konuda uzman kişiler ile çekilmiş videolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aba Innolab resmi internet sitesini ziyaret ederek geleceğin ve günümüzün teknolojileri gibi konular üzerine makalelere ulaşabilirsiniz.

 

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı

Open chat