Blockchain teknolojisinin gelecekte nasıl bir role bürüneceği teknoloji ile ilgilenen kişilerin merakla beklediği sorulardan bir tanesidir. Dijital ekonomi olarak isimlendirilen yeni ekonomi dünyasında güvenin teknoloji ile sağlanması ve merkezsiz olmasını sağlayacak iş ekosistemi ve Blok Zinciri yetenekleri birleştiği zaman çağ atlatılacak girişimler şüphesiz hiç kimse için sürpriz bir gelişme olmayacak. Aba Innolab ekibi olarak Blok Zinciri ve iş ekosistemi içerisindeki etkisini sizler için yazdık.

Küresel Ekonomide Dönüşüm

Türkçe olarak Blok Zinciri olarak kullanılan bu terim ile birlikte gündemi belirleyen bazı teknolojiler dikkat çekiyor. Bunlar ise yapay zeka ve nesnelerin interneti teknolojileridir. Ya da diğer bir tabir ile bu alanların kesişmesi ile ortaya çıkan gelişmeler internet şirketlerinin oluşturduğu deneyimi daha fazla kapsayıcı bir şekilde ve çok daha derinden belirleyecek. Bu deneyim akıllı buzdolaplarının biten ürünleri sipariş vermesinin çok daha ötesinde. Yapay zeka, nesnelerin interneti ve Blok Zincirinin etkileşimi ile insansız üretimden teslimata kadar insansız bir siber fiziksel akıllı fabrika çalıştırmayı mümkün kılacak.

Amazon firması gibi sektörün önde gelen firmaları bugünlerde üzerinde çalıştığı iş modeli akıllı algoritmalar ile hem şeffaf hem de merkezsizleştirilmiş bulut sistemini diğer firmaların da kullanımına sunabiliyor. Kaleido isimli bir Startup şirketi ile partner olarak çalışan Amazon firması bu sistem için Ethereum Blok zinciri alt yapısını kullanıyor. Amazon firması dışında daha pek çok firma farklı kripto paraların Blockchain alt yapısını kendileri için kullanmaya başlamış durumda.

Yazılım devi Oracle şirketi Hyperledger Project ile bu yarış içerisinde kendisine yer bulmaya çalışıyor. Yıllardır Bitcoin’e şüphe ile yaklaşan Bill Gates’in sahibi olduğu Microsoft firması ise Coco Framework ile bulut mimarisini güçlendiriyor. Aynı şekilde IBM firması da benzer bir hizmeti bir yıl önce kullanmaya başlamıştı. Huawei firması da artık yeni model telefonlarında Bitcoin Cüzdanı yapılandırılmış olarak piyasaya çıkarıyor. Samsung firması da ürünlerinde benzer özellikleri kullanmaya başlamış durumda.

Blockchain ile Teknolojik Riskler ve Siber Güvenlik

Kripto paraların kara para olaylarındaki kullanımı onların devlet tarafından yasaklanmasına olanak sağlıyor. Bu durumda kripto paralar için en büyük risk olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz dönemlerde bu tarz olaylar farklı devletlerde meydana gelmiş ve yapılan hukuki yaptırımlar kripto para piyasasını oldukça etkilemişti. Blok Zincirini güçlü yapan en önemli özelliklerin başında kriptografik algoritması dikkat çekiyor.

Kullanılan şifreleme çok ileri seviyede olsa kuantum bilişiminde oluşacak teknolojik gelişmeler ve araştırmalar bu sitem içerisinde zayıflıklar oluşturacağı ön görülüyor. Enerji tüketimi de teknolojik olarak incelenmesi ve araştırılması gereken diğer bir konu olarak dikkat çekiyor. Blok Zinciri platformları çok fazla enerji ihtiyacı duyuyor ve bu enerjinin karşılanması sırasında da karbon ayak izleri fazlası ile ortaya çıkıyor. Gelecekte enerji darboğazı göz önüne alındığı zaman bu durum ortaya büyük bir sıkıntı çıkarıyor. Intel gibi dev firmalar Blok Zinciri madenciliği için enerji tüketimini azaltacak çalışmalar yapıyor.

Blok Zinciri’nin Geleceği

Blok Zinciri teknoloji ilk çıktığı dönemlerden bugüne kadar büyük teknolojik ilerlemeler kaydetmiş durumda. Fakat bu teknolojinin olgunlaştığını ve ekonomide yapacağı köklü değişimler için denemeler yapmamız gerekmektedir. Bu sayede bu sistemin sürdürülebilir olması ya da olmaması üzerine bahsedebiliriz. Ayrıca Blockchain teknolojisi sayede ekonomi alanında değil aynı zamanda bilgisayar bilişimleri alanları içinde oldukça önemli bir etkiye sahip.

90’lı yılların başındaki sadece az bir kitle Google, Facebook ve Uber gibi şirkletlerin günümüzde geleceği noktayı tahmin edebildi. Blok Zinciri de aynı şekilde gelecekte bu şirketler gibi olabilir mi yoksa olamaz mı kesin olarak cevap vermek çok zor. Hem ekonomik açıdan hem de bilgisayar bilimleri açısından Blok Zinciri teknolojisinin geleceği nokta için ilerleyen dönemlerde yapılacak çalışmalar bizlere fikir verebilecek. Blockchain Wallet ve benzeri uygulamaların tarihteki yerlerine bizlere zaman gösterecek.

Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalını ziyaret ederek Blockchain Türkiye ve Blok Zinciri ile alakalı çekilmiş videolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi internet sitesini ziyaret ederek de bu teknolojide kullanılan yazılım dilleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Aba Innolab internet sitesindeki diğer makalelere göz atarak Blok Zinciri hakkında detaylı yazılara ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı