Blockchain teknolojisi 10 yıl önce Bitcoin’in hayatımıza girmesi ile yaşantımıza dahil olmuştur. Hem Blockchain hem de Bitcoin insanlar nezdinde ve piyasalarda etkinliğini ve kullanım alanlarını her geçen gün arttırmaktadır. Hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde ekonomistler ve iş insanları bu alanlar üzerine yeni çalışmalar ve işlemler üretmeye çalışmaktadır. Hatta artık ekonomi kanallarının bazıları artık yayınlarında döviz kurlarının yanına bir de Bitcoin’in kendi paralarına olan karşılığını yazmaktadır.

Bitcoin ve Blockchain teknolojileri dünyada bu kadar popüler olmasına rağmen hala bazı sıkıntılar yaşamaktadır. İş adamları, ekonomistler ve yatırımcılar hala bu iki teknoloji için ön yargılı davranmaktadır. Biz de Aba Innolab olarak Blockchain ve Bitcoin’in faydaları ve zararlarını sizler için yazdık.

Blockchain Teknolojisi ve Bitcoin’in İş Dünyası ve Yatırımcılara Faydaları

Blockchain internet ortamında olan bir teknolojidir. Bu yüzden her yerden erişim sağlanabilir. Bu da Blockchain’in en büyük avantajı olarak dikkat çekiyor. Bu sayede yer ve mekan sınırlaması olmadan kullanılmasına olanak sağlıyor. Oldukça hızlı bir şekilde işlem yapabilme olanağı sunan bu teknoloji ayrıca zaman tasarrufu da sağlıyor. Banka şubelerine gidip onlarca form doldurarak yapılan işlemler Blockchain ile çok daha rahat bir şekilde yapılabiliyor.

Ayrıca hafta sonu ve resmi tatillerde de işlem yapabilme özelliği Blockchain üzerinde yapılabiliyor. Sanal bir para birimi olması yüzünden insan kaynakları hatalar oldukça azalacak ve bilgiler artık çok daha güvenli olacak. Bu durumda beraberinde iş dünyasında problemlerin azalmasına ve yatırımcıların daha güvenli bir ortamda işlem yapmasına olanak sağlayacak. Ayrıca Blockchain yaygınlaştıkça hem devletlerin hem de firmaların masraflarında oldukça büyük azalmalar gerçekleşecek.

Sanal bir para olması kağıt ve madeni para basım masraflarını tamamen ortadan kaldıracak. Ayrıca bu durum iş dünyasında da kağıt paralar için yapılan gereksiz masrafları ortadan kaldırmış olacak. Ayrıca Bitcoin geçmişten günümüze kadar yapılan tüm işlemleri kaydetme özelliği olduğu için tamamen şeffaf bir işlem düzeyi oluşturacak. Bu durum da yatırımcıların daha güvenli yatırım yapmasına olanak sağlayacak.

Bitcoin üzerinden örnek vermek gerekir ise dünyada sadece 21 milyon adet üretilecek ve bu da Bitcoin’i değerli bir maden haline getirecek. Aynı altında olduğu gibi sınırlı bir rezerv olması Bitcoin’in gelecekte de değerini koruyacağını göstermekte. Buna ek olarak Bitcoin gelecekte değerini de arttıracak. Bu özellikleri hem Blockchain Teknolojisi hem de Bitcoin’in ne kadar önemli ve faydalı olduğunu gözler önüne sermekte.

Blockchain ve Bitcoin’in Dezavantajları

Her ortaya çıkan teknoloji yüzde yüz avantajları ile ortaya çıkmıyor. Hem Bitcoin’in hem de Blockchain’in de bazı dezavantajları bulunuyor. İlk olarak bu sistemlerin arkasında bir merkezi otorite olmaması insanların bu teknolojilere mesafeli yaklaşmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi. Merkezi otorite olmadığı için pek çok yatırımcı ve iş adamı bu sistemlerin güvenli olmadığını düşünmekte.

İnsanların paraları ile ilgili bir sıkıntı çıktığı takdirde sıkıntının çözülüp çözülemeyeceğini düşünüyor. Buna ek olarak bazı yatırımcılar da bu sistemin sanal bir platform üzerine kurulu olmasından dolayı endişeli. Özellikle son yıllarda artan siber saldırılar bu endişenin ortaya çıkmasında son derece etkili. Yatırımcılar saldırılar sonucu paralarının başına gelecek sıkıntılardan dolayı karşılarında bir sorumlu bulamayacakları için Blockchain teknolojisi ve Bitcoin’e mesafeli duruyor. Blockchain ve Bitcoin ile alakalı insanlar ne kadar ön yargılı olursa olsun bu iki teknoloji gelecekte günümüzden daha etkin ve önemli olacak.

Aba Innolab resmi internet sitesini ziyaret ederek Blockchain teknolojisi ile neler yapılabilir ve Blockchain Türkiye ile alakalı makalelere ulaşabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek de Blockchain nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de Blockchain için kullanılan yazılımlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı