İnovatif fikirlerle üretken olmak için zaman ve yaş önemli değildir. Girişimciler, kariyerinde belli bir yere gelmiş insanlar arasından olmak zorunda değildir. Üretkenlik kişinin karakterinde olan özgüven ve cesaret sayesinde ortaya çıkan fikirlerin toplamıdır denilebilir. Günümüzde kullandığımız teknolojilerin önemli bir kısmı üniversite öğrencilerinin genç yaşta ürettikleri girişimcilik fikirleri ve işlerin bir sonucu. Genç yaşta inovatif olmak için neler yapmanız gerektiğine hep birlikte bakalım. 

Risk Alın 

Girişimcilik için iş yaşamında deneyimin önemi yadsınamaz bir gerçek. Deneyim ve birikim de yaşla neredeyse doğrudan bağlantılı. Ancak; erken yaşlarda cesurca alınan riskler ile fikirlerin daha özgür bir şekilde kendini belli etmesi, gençlerin en büyük artısı. Cesaret ve yerinde verme, tecrübenin açığını kapatma da yeterli olabiliyor ve bu da başarıyı tetikliyor. Kısaca, girişimcilik cesaret, kendinden emin olmak ve risk almayı sevmekten geçiyor. 

Yeni Deneyimlere Açık Olun

Rahat bölgenin dışına çıkmak ve kendinizi zorlamak da çok önemli. Zihninizin girişimci fikirler üretebilmesi için yeni deneyimler yaşamalısınız. Sürekli yeni şeyler öğrenmeye açık olmak ve araştırmak da kendi alanınızdan çıkıp farklı dünyalar ile tanışmanızı sağlayacaktır. 

Sabırlı Olun

Acele etmek her işte olduğu gibi girişimlerde de geri dönülmez zararlara neden olabilir. Bu nedenle girişiminiz için her şeyden önce sabırlı ve tutarlı olun. Bir gecede başarılı olunmayacağı için bir ilerleme planı yapmalı ve kendinizi buna göre şekillendirmelisiniz. Hedefler belirlemek ve bunlar doğrultusunda çalışmak gereklidir. 

Eleştiriye Açık Olun

Genç girişimciler, özellikle ilk yıllarında eleştirilere maruz kalıp birçok noktada ret cevabı alabilirler. Duygusal açıdan güçlü olmak ve yapılan eleştirileri kendinizi geliştirmek için kullanmaya çalışmak lehinize olacaktır. Sakin ve duygusal manada kontrollü bir kişi olmak size başarı olarak geri dönecektir. 

Fırsatları Değerlendirin

Önünüze çıkan fırsatları değerlendirirken seçici olmalısınız. Doğru zamanda doğru kişilerle yapılan hamleler oldukça önemlidir. Bazen de fırsatları sizin yaratmanız gerekebilir.  Bu nedenle önünüze çıkan her şeye sizi başarıya götürecek bir araç olarak bakmalı ve değerlendirmelisiniz. 

Pazarı Tanıyın

Girişimcilik aşamaları olarak önemli bir nokta da işi kurmadan önce hedef kitleyi ve pazarı tanımaktır. Bu şekilde planlarınızı daha iyi yapabilir ve beklentilerinizi de şekillendirebilirsiniz. Hedef kitlenizi iyi bir şekilde anlamak ve analiz etmek, fikirlerinizin başarılı sonuçlar vermesini sağlayacaktır. 

Finansmanınızı Bulun 

Fikrinizin hayata geçmesi için maddi bir kaynak gerekiyor. Ne yazık ki birçok güzel fikir ve proje maddi imkansızlıklar yüzünden sona eriyor. Bu durumu yaşamamak için bağlantılar kurarak girişiminize yatırım yapmak isteyen kişileri bulup işinizi finanse etmeye hemen başlamalısınız.

Kaynaklar

https://www.business.com/articles/7-tips-for-young-entrepreneurs/
Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı