Mevcut sorunlara yeni çözümler üretmek ya da çözümleri iyileştirmek için kullanılan inovasyon, günümüzde değeri bilinen konular arasında yer alıyor. İnovasyon genellikle teknoloji ile birlikte anılsa da, aslında çok daha fazlası. Çünkü bir işletmenin herhangi bir bölümünde karşımıza çıkabilir. Aslında büyük etki yaratan inovasyonların bir kısmı, değer zincirinin beklenmedik bölümlerinde gerçekleşmiştir.

İnovasyon, sıklıkla müşteri taleplerine tepki olarak ortaya çıkar. Ancak sonuca baktığımızda müşterilerin zevk ve beklentilerini yönlendirmeyi başarır. Başarılı sonuçlanan bir inovasyon için, kapsayıcı ve kapsamlı bir bakış açısı benimsemek öncelikli sayılabilir.

Bu konuda Volvo’nu IT Başkanı Lynda Hart’ın sözlerine kulak verelim:

“En başarılı inovasyonlarımızdan bazıları, anlaşımızı genişletmemizden ve “yerel körlük”ten uzaklaşmaya çalışmamızla gerçekleşti – bir İsveç şirketi olarak, yerel normlar ve tarih içinde kaybolmaya eğilimimiz vardı. Son arabamız, XC40’ın piyasaya çıkışı için, tasarımcı ekipleri tüm dünyayı gezdi ve bugün benzer araçların gerçekten nasıl kullanıldığını anlamak için bu araçlara sahip ailelerle yaşadı.

Küresel bir görüşe sahip olmak – yerel köklerinden gelen görüşleri tamamen birbirinden farklılaştıran – ekibimizi daha fazla inovasyon yapmaya itti.”

inovasyon

Her bir işletme ve proje farklıdır ve kendine has süreçlerden geçmelidir. Bunu sağlayan ise değişime açık olmak ve cesur adımlar atmaktır. İnovasyonda öncelik fikirlerin açığa çıkmasını sağlamakken, sonucu değerlendirmek ikincil konumda olmalıdır.

Küçük şirketler için inovasyonun önemi

İnovasyonun başarılı ve dolayısıyla önemli olması için ön koşul, müşterilerilerinizi tanımaktır. İşletmenizin büyüklüğüne bağlı olarak, müşteri ilişkileri aslında en büyük gelir gücünüz olabilir. Müşterileriniz, doğru iletişimi kurduğunuzda ne istediklerini ve neye ihtiyaçları olduğunu size anlatarak bir anlamda size rehberlik edecekler. Olumlu ya da olumsuz, tüm geribildirimler, inovasyonun katalizörüdür.

Geribildirimler, farkı yaratmak için odaklanmanız gereken alanı keşfetmenize yardımcı olur. Böylece inovasyon sayesinde, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Hedefiniz gelir ya da bilinirlik kazanmak olabilir; tüm hedefler için inovasyon mutlaka başvurulması gereken bir yol.

İnovasyonun başarısını ölçmek için ortaya çıkan veya uygulanan fikirlerin sayısının hiçbir önemi yok. Başarılı bir inovasyon tüm işletme stratejisinde etki yaratmasından tanınabilir. Kuluçka dönemiyle birlikte uzun zamanda sonuçlansa da, başarıya ulaşmış bir inovasyon şirketlerin kaderini değiştirebilir.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı

Open chat
Powered by