Smart Enerji olarak da bilinen Akıllı Enerji Sistemleri son dönemlerde hayatımızın bir parçası olmayı başarmıştır. 4. Sanayi Devrimi ile birlikte teknolojik olarak gelişimini oldukça artıran Smart Enerji sayesinde enerji sektörü yeni bir soluk kazanıyor. Akıllı şehirlerin oldukça önemli bir parçası olan bu teknoloji hem sürdürülebilir hem de güvenilir enerjiyi bizlere sunuyor. Ayrıca tüm bunları, insanların ihtiyaçlarını karşılayarak uygun bir maliyet ile gerçekleştiriyor.

Günümüzde dünyanın en büyük sıkıntılarından bir tanesi olan çevre kirliliği de Smart Enerji sayesinde ortadan kalkıyor. Tamamen çevre dostu olan bu sistemler sayesinde çevre kirliliği ve çevreye verilen zararlar minimuma iniyor. Smart Enerji tüm enerji şebekesinin kaynağından başlayarak en sonuna kadar izleyecek bir sistemi de bizlere sunmuş oluyor.

Akıllı Enerji Sistemleri Neden Hayatımızın İçerisinde?

Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı cihazlar hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Telefonlar, bilgisayarlar ya da ev aletleri insanların en çok kullandığı teknolojik cihazlar. Bu cihazların da enerji ihtiyacının kaçınılmaz olduğu bir gerçek olduğu için Smart Enerji de hayatımızın ister istemez bir parçası haline geliyor. Bu yeni enerji modeli ile klasik enerjiye göre insanların ve cihazların daha fazla verim ve katkı alacağı ön görülüyor.

Bu teknoloji özellikle artan dünya nüfusunda enerji ihtiyacını karşılamak ve dünya üzerinde enerji kullanımı ile oluşan düzensizliği dengelemek için ortaya çıkmıştır. Gelecek nesillere hem yeşil hem de dünyanın sürdürülebilirliğini arttırmak için son derece önemli. Bu yüzden hem tüketicilerin hem de üretici şirketlerin Smart Enerji konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu yüzden ülkeler ve firmalar insanlara yardımcı olması gerekiyor.

Smart Enerjinin Faydaları

Smart Enerji akıllı şehirlerde enerji yönetimi için son derece önemlidir. Sürdürülebilir ve akıllı kentler gelecekte hayatımızın olmazsa olmazı olacağı Smart Enerji de bu teknolojilerin ilerlemesi konusunda son derece faydalı oluyor. Ayrıca tüketicilerin faturaları da Smart Enerji sayesinde en alt seviyelere ilerliyor. Akıllı sayaçlar sayesinde tüketicilerin kullanım detayları hakkında bilgi sahibi oluyor ve gelecek faturanın bir ön görümünü görebiliyor.

Buna ek olarak elektrik fiyatları günün belli saatlerinde değişiklik gösterebiliyor. Tüketiciler Akıllı Enerji uygulamaları ile ev aletlerini düşük fiyatlı zaman aralıkları için talimat verebiliyor. Bu sayede Smart Enerji ve akıllı ev aletleri birlikte entegre olarak çalışıyor. Bunlara ek olarak iklim değişikliğinin ilerlemesini engelleme ve temiz bir çevre için de son derece faydalı bir enerji sistemi olduğunu daha önce belirtmiştik.

Gelecekte Smart Enerji

Yapılan araştırmalar ve ortaya çıkan değerler sonucunda akıllı ve esnek bir enerji sistemi ile birlikte 50 – 60 yıllık süre içerisinde enerji masrafları milyarlarca Euro azalacak. Bu duruma verilecek en iyi örnek evde olmadığınız ya da geç gideceğiniz zamanlarda vereceğiniz komutlar ile gereksiz elektrik kullanımının önüne geçebileceğiniz sistemler. Ayrıca günümüzün en büyük sıkıntılarından birisi olan gereksiz enerji kullanımı da bu sayede önlenmiş olacak.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından Akıllı Enerji Sistemleri nedir sorusu ile alakalı daha detaylı ve öğretici videolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aba Innolab internet sitesinden de 4. Sanayi Devrimi ile hayatımıza giren yeni teknolojiler ile alakalı yazılmış makalelere ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı