90’lı yılların ortasında hayatımıza giren 3d yazıcılar 2020 yılı itibari ile gelişimini oldukça arttırdı. İlk başlarda sadece plastik olarak yedek parça üretiminde kullanılan 3d printerlar günümüzde giyime kadar her alan içerisinde kendisine yer bulmuştur. Katmanlı üretim modeli olarak faaliyet gösteren printerlar sayesinde sanal ortamda 3 boyutlu olarak tasarlanan çizimler katman olarak basılarak fiziksel bir boyut kazanmaktadır. 3d printerlar bu işlem sırasında herhangi bir kalıba ihtiyacı duymuyor.

4.Sanayi Devrimi ile 3d printerlar hayatımızda çok daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. İlk başlarda genel olarak prototip üretme işlemlerinde ya da plastik parça üretiminde 3d printerlar büyük bir rol oynadı. Daha sonra printerlar içerisinde kullanılan baskı malzemelerin zaman içerisinde gelişmesi ile bu makineler etki alanını da oldukça genişletmeyi başardı. İnşaat, uzay, otomotiv ve sağlık bu printerlar ile farklı bir boyut kazandı. Herhangi bir sınırı olmayan bu makineler ile kafatasından damara kadar her şey üretilebilir hale geldi. Printerlar bizlere 4. Sanayi Devriminin aslında ne kadar büyük bir etki ile hayatımıza gireceğinin en büyük örneklerinden bir tanesi.

3D Yazıcılar İle Ayakkabı Üretmek

Daha önce de bahsettiğimiz gibi giyim sektörü printerların etkilediği bir alan. Özellikle ayakkabı üretiminde printerlar oldukça fazla tercih edilmektedir. Dünyaca ünlü ayakkabı firması olan Nike bu teknolojiyi kullanmak adına ilk adımı atan firma. Nike printer ile ayakkabı üretme konusunda 2012 yılında patent aldı. Daha sonra ise Nike sporcular için özel olarak printer baskılı ayakkabılarını hizmete sundu. Ayakkabıların oldukça beğeni alması ile Nike bu sefer de herkesin alabileceği 3d printer baskılı ayakkabılarını hizmete sundu. Ayrıca Nike yakın zamanda tüketicilerin istediği modelde kişiye özel ayakkabı üretimini de bu teknoloji ile sağlayacak.

Nike firmasının başarı elde etmesi ile birlikte ilerleyen dönemlerde diğer ayakkabı firmaları da 3d printerlar ile ayakkabı üretmeye başladı. New Balance markası 2016 yılında bu teknoloji ile bir ayakkabı üretti. Moda dünyası tarafından oldukça beğenilen bu ayakkabılar kullanıcılar tarafından oldukça esnek çok daha konforlu olarak yorumlandı. SLS printer modeli üretilen bu ayakkabılar diğer ayakkabılar ile kıyaslandığı zaman her konuda çok daha rahat ve konforlu olarak nitelendiriliyor.

3d yazıcılar diğer bir ayakkabı devinin daha dikkatini çekti. Adidas bu konuda ilk adımlarını ayakkabılarının orta taban üretiminde kullanarak başladı. SLA printer olarak adlandırılan ve lazer ile reçine üzerine baskı alan printer modellerinde üretilen parçalar ayakkabının orta taban kısmında kullanıldı. Adidas bu çalışma için Silikon Vadisi’nin bir numaralı 3d printer firması olan Carbon ile çalıştır. Firmalar 3d printer teknolojisi kullanarak hem kendilerini güncel tutuyor hem de müşterilerin isteklerini yerine getiriyor.

Ayrıca printerlar hem üretici için hem de tüketici için büyük kolaylıklar sağlıyor. Teknolojiyi direk kullanmayan firmalar günümüzde teknolojiyi bir şekilde kendi işlerine adapte etmek için çalışmalar veriyor. 4. Sanayi Devriminin şirket bazında en büyük etkilerinden bir tanesi de bu olarak dikkat çekiyor. 3d yazıcıların ayakkabı ile başlayan macerası moda dünyasında kısa zamanda oldukça beğenildi. Printerlar bu ilerleyişini ve gelişimini ilerleyen dönemlerde çok daha hissettirecek gibi duruyor.

Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalından 3d yazıcılar kullanım alanları ile alakalı detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aba Innolab resmi internet sitesinden 4. Sanayi Devrimi ve etkileri hakkında yazılmış makalelere ulaşabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi internet sitesinden bu ve benzer konularda yazılmış makaleler bulabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı