Blog

Yatırımcılar Doğru Startup Seçimini Nasıl Yapıyor?

Birçok girişimci için startup’ının ilk aşamalarında fikrini finanse edecek bir yatırımcı bulmak fikrin gerçekleşmesi için hayati önem taşıyor. Bu nedenle somut adım atmadan önce bir yatırımcıyı ikna etmek için hatırı sayılır emek ve zaman ayırmaları gerekiyor. Diğer taraftan, yatırımcılar için de doğru girişimciyle işbirliği yapmak ciddi bir süreç haline geliyor.

Girişimciliğin yaygınlaştığı günümüzde, yatırımcılar için doğru startup seçimi için özenli bir araştırma olmazsa olmaz. Bu nedenle yatırımcılar yeterince bilgi toplamak ve proaktif düşünmek zorundadır. Çünkü karşılarına çıkan startup’ın gelecekte nasıl bir başarıya ulaşacağına dair detaylı çalışmalar yaparak doğru öngörülerde bulunurlarsa büyük kazanç elde edebilir ya da topluma büyük faydaları dokunabilir.

Nasıl tanıştınız?

Yatırımcılar için belli kriterlere göre ilk elemeyi gerçekleştirebilir. Bu aşamada bu girişimciyle nasıl tanıştıklarına dikkat etmek önemlidir. Bu startup’ı onlara güvenilir biri mi tavsiye etti yoksa girişimci direkt olarak kendisiyle iletişime mi geçti? Çok sık karşılaşmasak da yatırımcılar, startup’lara kendileri de teklif gönderebilir. Ancak durum ne olursa olsun ilk tanışma her iki taraf için de önemlidir.

startup yatırımcı

İş planı makul geliyor mu?

Girişimciler, projelerini hayata geçirmek için yatırımcıya fikirlerini en iyi şekilde ifade edecek açıklayıcı bir iş planı hazırlar. Yatırımcıların bu iş planını nasıl inceleyeceğini ve yorumlayacağını bilmesi gerekiyor. Araştırmalar, tıpkı bir iş başvurusu yaparken CV gönderdiğinizde olduğu gibi startup iş planı gönderimlerinde de yatırımcının iş planını incelemek için yalnızca 30 saniye ayırdığını ortaya koyuyor. Hazırlanan iş planının kısa sürede ilgi çekecek şekilde hazırlanması çok önemli. Diğer taraftan yatırımcıların, bu planları incelemek konusunda biraz daha özenli davranması, yalnızca girişimci için değil, iki taraf için de avantajlı olabilir.

Sunum tatmin ediyor mu?

İlk aşamayı geçip görüşmelere devam etmeye karar veren yatırımcı için en önemli ikinci aşama sunumun ne kadar etkileyici olduğudur. Girişimcilerin planlarını anlatırken kısa, öz ve etkileyici olması gerekiyor. Sunum sırasında gereksiz bilgilerle kafa karıştırmaktansa, yatırımcının bilmek isteyeceği bilgilerin akıcı ve akılda kalıcı şekilde aktarılması için özenli bir ön çalışma yapılabilir. 

Yatırımcının ilgilendiği alanda etki yaratacak bir proje olmak, ekibin bu işe verdiği önem, güçlü pazar araştırması sonuçları, maliyet hesabının detayları; yatırımcıyı ikna edecek özellikler arasında. Yatırımcının sizi finanse etmesi için en önemli adım ise gerçekçi tahminlerde bulunmak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir