Fikirleri tasarıma, tasarımı ise üretime dönüştürmek teknolojinin de katkılarıyla her geçen gün daha pratik hale geliyor. Artık sıradan atları, tek boynuzlu ata dönüştürmek için yapılması gereken ilk şey bir fikrinizin olması. Fikirler sayesinde dünyayı değiştiren ürünler elde edebiliyoruz. Elbette, bunun için özenli bir süreç gerekiyor.

Piyasaya sürülecek bir ürün elde etmek için yoğun bir çalışma, tasarım uzmanlığı, çok sayıda prototip ve uzun bir test süresine ihtiyaç var. Bu süreci kontrollü bir şekilde yürütmek için fikir ortaya çıktıktan sonraki adımları iyi bilmekte fayda var.

Prototip Üreterek Tasarımı Test Edin

Onaylanmış bir tasarım dosyanız varsa, sıradaki aşama prototip oluşturmak gibi gözüküyor. Böylece üretmeyi planladığınız üretimin tasarımını optimize ederek eksikleri tespit edebilir, riskleri en aza indirebilirsiniz.

Maliyeti düşürmek ve zamanı kısaltmak için prototip aşamasını atlamak doğru bir seçim değil. Çünkü ancak bu şekilde işinizi şansa bırakmaktansa ayakları sağlam basan bir proje yürütebilirsiniz. Ayrıca bu sayede tasarımınızın üretilebilir olup olmadığını da görebilirsiniz. Çok sayıda üretim yaptıktan sonra hatayı fark etmektense teknolojinin fırsatlarından yararlanarak hızlı ve ekonomik şekilde prototip üretmek mutlaka atılması gereken adımlardan biri.

Modelleme, 3B baskı, CNC işleme ve hızlı enjeksiyon kalıplama da dahil olmak üzere prototip parçaları oluşturmak için birçok yöntem kullanılabilir. Her yöntem farklı bir işleve sahip. Farklı yöntemleri kullanarak en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

Maliyet Karşılaştırması ve Yerel Fırsatların Kullanımı

İmalat denince akla genellikle ilk önce Çin gelir. Fakat bu genellemeden zarar görmemek için toplam üretim miktarınızı gerçekçi bir şekilde planlamanız gerekiyor. Bunun için pazarın ve potansiyel satışlarınızın farkında olun. Özellikle başlangıçta kısa sürede ve ekonomik prototip oluşturabileceğiniz ve isteğe bağlı üretim yapabileceğiniz yerel yollar bulmaya çalışın.

Maliyetlerinizin tüm detaylarını hesaplayarak herhangi bir sürprizle karşılaşmayacağınızdan emin olun. Projenize uygun bir fon bularak bu maliyetleri karşılamayı da düşürebilirsiniz.

Fikir Almayı İhmal Etmeyin

İlk protiplerinizi elinize aldığınız zaman elbette başlarken koyduğunuz hedeflere göre bir değerlendirme yaparak doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ancak yine de yalnızca kendi fikirlerinizle yetinmek yerine potansiyel müşterilerinizin ürününüzü denemesine izin vererek fikirlerini almak size eksiklerinizi tespit etmede yardımcı olacaktır.

Yalnızca ürünün teknik özellikleri açısından değil fiyat belirleme açısından da potansiyel alıcılarınızın fikirlerinden mutlaka faydalanmanız gerekiyor.

Bu üç adımı özenle attığınız zaman fikirlerinizi ürüne dönüştürmekten korkmanız için hiçbir neden yok!

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı