Bir mobil uygulama fikriniz var ve hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz veya çoktan çalışmalara başladınız. Peki, mobil bir uygulama için patent almak iyi bir fikir mi? Patent iyi bir adım olsa da girişimciler maliyetleri ve süreçlerin zorluğunu düşünürek çekimser davranabiliyor. Yine de, başarılı bir patent girişimi olmak fikri mülkiyet haklarını koruduğu için günümüzün en büyük teknoloji startuplarının önemsediği bir fırsat. Patent almak çeşitli durumlar için farklı süreçler gerektiriyor fakat ana hatlarıyla konuya beraber bir göz atalım.

Patent almalı mısınız?

Önce, ön eleme safhasını geçmek gerekiyor. Belirtmek gerekir ki, eğer girişiminizin çok erken aşamasındaysanız patent başvurusu çok mantıklı ve gerekli olmayabilir. Bazı deneyimli girişimciler yeni girişimcilerin odaklanması gereken temel konunun kurdukları asıl iş olması gerektiği kanaatinde.

Kullanıcılarınıza, pazarınızla ilgili parametrelere, ürün fikrinizin geçerliliğine ve uygulanabilirliğine odaklanmak başlangıçta belge doldurmaktan daha yararlı olabilir. Ayrıca patent almak maliyetli bir iştir ve çoğu erken dönemdeki startup bu maliyeti karşılayacak sermayeye sahip değildir. Bunun yanında başvuru, incelenme, ve tüm patent süreci birkaç yıl alabilir.

mobil uygulama patent

Startuplar zaman içinde evrilir, değişir ve gelişir. Patent alındığını varsayarsak, startupınızın geldiği noktada patentiniz geçerliliğini yitirmiş bile olabilir. Bununla beraber patent başvurularının %56’sının tam anlamıyla başarılı sonuçlandığını da göz önünde bulundurmalıyız. Yani; Dropbox, Facebook, Google gibi şirketler zaman içinde patent alırlar ve buna ihtiyaçları vardır ama ürünün temellerini ve iş modelini oturtmadan patent başvurusu yapmak doğru olmayacaktır.

Patent almak size ne sağlar?

Fikri mülkiyet hakları sanatsal, edebi, ticari değeri olan üretimlerin korunmasını kapsar. Fiziksel bir varlığı olmayan mobil uygulamalar da bu kapsama girer. Yukarıda örnek verdiğimiz şirketlerin yanı sıra Apple ve Airbnb kuruluşlarının başında fikirlerinin çalınması konusunda takıntılı değillerdi. Patent haklarını ise gelir elde etmeye başladıktan sonra aldılar. Örneğin, Google’dan önce de birçok arama motoru vardı. Google’ı farklılaştıran şey patent sahibi olması değildi.

Birinin fikrinizi çalmasından korkmanız gerekmeyebilir. Bunun yerine işe koyulun, pazara girin ve işinizi oturtun. Mobil uygulamanıza patent almak istiyorsanız, durumu birçok açıdan tekrar değerlendirin. Mark Zuckerberg ilk patentini 2012 yılında aldı ve bunun için tam 6 yıl beklemişti.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı