Son zamanların favori robot denemelerinden biri de gündelik eşyaları kullanarak robot kol oluşturmak. Son derece basit görünen ve makerlar için tahmin edilmedik fırsatlar yaratan bu kollar, yaratıcılığın sınırlarını da zorluyor. Evde bilim ve teknolojiyi kullanarak eğlenmek isteyenler bu alanda birbirinden etkileyici fikirlerle karşımıza çıkıyor.

Bu yazıda bahsedeceğimiz robot kol da bunlardan biri. Bugüne kadar pek çok yerde kullanılmış olan bir malzeme olan karton, bu kez bambaşka bir konseptte karşımıza çıkıyor. Kartondan yapılan bu robot kolun eklem ve şırınga tutucuları için konvansiyonel donanım ve bir miktar sac kullanılıyor. Projede, ahşap kürdanlar, kağıt klipsler, fermuarlar ve hatta boş bir AA batarya eklemleri ve tutamakları yapmak için kullanılıyor.

Siz de bu keyifli projeyi evde deneyebilirsiniz

Siz de bu projenin bir benzerini yapmak isterseniz kullanılan malzemelerin tam listesi şöyle: Karton, kauçuk pistonlu 8 adet 10 ml şırınga, boş bir AA pil, şeffaf plastik hortum, dondurma çubukları, Japon yapıştırıcı, su ve sabır. Ayrıca, boş bir soda şişesi. Kullandıkları araçlar bir cetvel, kutu bıçağı, kalem, makas, sıcak tutkal tabancası ve kerpeten. Şişeye robot kolun kullanılışını görmek için ihtiyacınız olacak.

Buradaki ustaca bir yapı karşımıza çıkıyor. Karton katmanlarını gerektiği gibi inşa etmeleri, ahşap ve karton menteşeler yapmaları, tabanında kol için dönme noktası olarak boş pil kullanmaları ve kolun tutucu elinin tasarımı gibi çok dikkat çekici ve yaratıcı malzemeler görüyoruz. Projede beğenecek çok şey var.

Yapının farklı aşamalarını gösteren video sosyal medyada çokça paylaşıldı. Videoyu izleyerek neler olduğunu hızlıca görebilirsiniz. Tasarım aşamasını o kadar basitçe anlatıyorlar ki, sadece aşağıdaki resimlere bakarak siz de bu projeyi deneyebilir ve hatta kendinize göre uyarlayarak fikri zenginleştirebilirsiniz.

Q olarak bilinen gizemli bir maker grubu tarafından ortaya çıkan bu proje, son zamanlarda sektörün veya teknolojinin çok uzağında olanlar insanlar tarafından bile birçok hayran topladı. Theq Channel, evde bilimi, teknolojiyi, oyunlar kullanarak eğlenen ve bu eğlencesini internette paylaşan bir grup. Özellikle YouTube’da çokça biliniyorlar. Yeni fikirlere ihtiyaç duydukça bugüne kadar hayata geçirdikleri diğer projelerine göz atabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı