Maker hareketinin rüzgarı, evlerdeki küçük ve eğlenceli projelerle kendini günlük hayatta da hissettiriyor. Artık pek çok kişinin evinde kendi deneylerini ya da projelerin geliştirdiği küçük laboratuvarları ya da bir Maker alanına giderek birlikte çalıştığı ekipleri var.

Kendin Yap (Do It Yourself) ya da Birlikte Yap (Do It Together) akımı sizi de etkisi altına aldıysa ve yeni projeler geliştirmek peşindeyseniz, doğru sayfadasınız. Aşağıda deneylerinize ilham verecek 9 biyohacking projesini görebilirsiniz.

Agent Unicorn

Anouk Wipprecht’ın tasarladığı bu unicorn boynuzu EEG sensorlarını çocuklar için daha rahat ve oyunvari bir havaya sokarak DEHB araştırmacılarının işini kolaylaştırıyor. Bu sensorlar artan odağı işaret eden beyin dalgalarının izini sürüyor ve odaklanma arttığında deneyimi kaydetmek üzere kameraları aktif hale getiriyor.

 

İnsandan İnsana Arayüz

Makineler cihazları kontrol etmek için artan sayıda sinirsel arayüzleri keşfetmeye devam ederken Backyard Brains’ten Greg Gage, bir robottan daha ilginç bir şeyi kontrol etmek için elektromiyografi ya da EMG kullanıyor – bunu insanları kontrol etmek için yapıyor! DIY insandan insana arayüz ile, kendi kaslarınızdan arkadaşlarınızınkine sinyaller gönderebilir ve onları hareket ettirebilirsiniz.

 

Legolar Biyokimya için Çalışıyor

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının oluşturduğu Riverside, Lego benzeri yapı blokları sistemi yarattı. Bu bloklar, anında biyolojik veya kimyasal araçlar üretmek için kullanılabiliyor. Çoklu Evrensel Evrimsel Bileşenler (İngilizce: Multifluidic Evolutionary Components (MEC)) olarak adlandırılan blokların her biri açma-kapama, pompalama, karıştırma, kontrol ve algılama gibi basit işlevleri yerine getiriyor ve farklı işlevler için yeniden düzenlenebiliyor.

 

3B Yazıcı ile Kendi Laboratuvarınızı Oluşturun

3B yazıcı ile basılmış laboratuvar ekipmanı, kendi ev laboratuvarınızı kurmak için ideal. Raspberry Pi mikroskoplar, santrifüjler, şırınga pompaları ve çok daha fazlası gibi açık kaynak kodlu çok çeşitli tasarımlar internette bulunabiliyor.

 

Braincopter

OpenBCI’nin panoları ve bileşenleri amatör bilim insanlarının EEG, EKG ve EMG (beyin, kalp ve kas) aktivitesine kolay ve ekonomik bir şekilde erişmelerine izin verir. Açık protokolü sayesinde, sağlık verilerini ve beyin dalgası etkinliğini izleyebilirsiniz. Hazır olun! Oyuncak helikopteri sadece beynin alfa dalgalarını kullanarak kontrol edebilirsiniz.

 

Biohacking Panosu

BITalino (d)evrimi, biyolojik işaret algılama modüllerine sahip mikro denetleyici olarak vücudunuzu girdiye dönüştürmek için mükemmel bir çözüm. Kolunuzu hareket ettirerek klasik pong video oyununu oynamak ya da kalp etkinliğiniz, beyin dalgalarınızı, cilt iletkenliği veya kas sinyallerinizdeki girdileri kullanarak yaratıcı işler yapmak için bu panoyu kullanabilirsiniz.

 

Evde DNA Kopyalama

DNA’yı kopyalayabilmek, genom haritalama, virüsleri ve bakterileri tespit etme ve genetik bozuklukları teşhis etmeyi içeren deneylerin önemli bir parçası. Ancak bu kopyalamayı sağlayan laboratuar ekipmanı, 10.000 ABD Dolarının üstüne mal olabilir. Bu DIY polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) termostat makinesi kurulumu, özellikle lise öğrencilerine yönelik uygun fiyatlı bir alternatif.

 

 

 

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı