Blog

Çocuklarınızın İnteraktif Projelerle Eğlenerek Kodlama Öğrenmesine Yardımcı Olun

Çocuğunuz sonunda bunu meslek olarak edinsin ya da edinmesin, programlama çocuklar edinmesi gereken beceriler arasında yerini çoktan aldı. Programlama ve kodlamanın önemi; problem çözme becerisi, yaratıcılık ve iletişim becerilerini geliştirmesinden geliyor. Üstelik bu sayede çocuklar teknolojinin pasif kullanıcısı değil, üreticisi olma şansı elde edebiliyor. Diğer taraftan gerçekten eğlenceli.

Günümüzde online eğitimler ya da atölyeler aracılığıyla çocuklar okuma yazma öğrenmeden önce kodlama öğrenmeye başlayabiliyor. Küçük yaşlarda öğrenmenin çok daha hızlı olduğunu ve edinilen bilginin kalıcılığını göz önünde bulundurduğumuzda çocuklarınıza kodlama eğitimini ne kadar erken verirseniz o kadar iyi. Kodlama bilmediğiniz için erteliyor ya da çekingen davranıyorsanız, bir daha düşünün. Çünkü çocuğunuzla birlikte siz de öğrenebilirsiniz!

Oyun ve keşif yoluyla öğrenme

Küçük çocuklar için kodlamanın temeli olan kavramları anlamak, daha büyük çocuklar ve yetişkinlere gösterildiği gibi öğretildiğinde zor ya da sıkıcı gelebilir. Bunun yerine onların algı seviyelerine uygun oyun ve keşif yoluyla kodlama öğrenmeleri gerekiyor. Dikkatlerini çekmek için hayatlarının doğalında olduğu gibi, kodlamaya bir oyun gibi yaklaşmak önem taşıyor.

çocuklar için kodlama ScratchJr

Çocuğunuz anaokulu yaşlarındayken bu yazıyla karşılaştıysanız çok şanslısınız. Çünkü şimdi sadece bir tablet kullanarak çocuğunuza kodlama öğretebileceğiniz ScratchJr’dan bahsedeceğiz. Bu programı aslında temel kodlama eğitimine henüz başlamamış çocuklarınız için ortalama olarak 10 yaşına kadar tercih edebilirsiniz. ScratchJr dışında sıkça tercih edilen bir diğer platform da Code.org.

ScratchJr ile neler yapılabilir?

Bu yazıyı yazmamıza ve bu başlığı seçmemize ilham olan Resmi ScratchJr Kitabı‘nın ilk sayfalarında, yazarlar şöyle söylüyor: “Son yıllarda çocuklara hitap eden gösterişli grafik ve seslere sahip eğitici uygulama ve oyunlarda bir artış söz konusu olmuştur. Fakat bu eğitici uygulamaların birçoğu ebeveynler ve öğretmenler için ‘sinir bozucu’ olarak nitelendirilmektedir. Çünkü, sorun, eğitici uygulamaların çok azının çocuklara tasarım yapma, bir şey yaratma ve kendilerini ifade etme şansı sunmasıdır. Bu sebep bizlere, SratchJr’ı oluşturmak için bir motivasyon kaynağı olmuştur.”

Buradan yola çıkarak söyleyebiliriz ki, ScratchJr çocuğunuza tasarım yapma, bir şey yaratma ve kendini ifade etmek için alan açar. Temelde 5-7 yaş arası çocuklar için hazırlanan program sayesinde çocuklar interaktif projeler yaratabilir. Örnek vermek gerekirse, komut bloklarını kullanarak karakterleri hareket ve dans ettirebilir, zıplatabilir, şarkı söyletebilir. Ayrıca, karakterlerinin görünüşlerini değiştirebilir, arka planlarını yeniden düzenleyebilir ve kendi ses ve müziklerini ekleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir