Kariyerinizin en heyecan verici ve bazen endişe yaratan geçişi – bireysel katılımcı olmaktan çıkıp yönetici rolüne üstlendiğiniz ya da kendi projenizle bir girişimci olarak sektöre girdiğiniz zaman yaşanır. Çünkü bu noktada, ne düşündüğünüz, ne dediğiniz ve nasıl davrandığınız büyük bir öneme sahiptir. Bu yazıda yeni bir yönetici ya da girişimci olarak olarak ekibinize etkili ve size bağlılıklarını güçlendirecek doğru liderlik özelliklerine yakından bakacağız.

Liderlik hedeflerinize bağlı bir yaklaşım belirleyin

Doğru ve profesyonel liderlik, başkalarını mükemmele teşvik eden gerçek ve duygusal açıdan akıllı bir yönetici olmaktan geçiyor. Yönettiğiniz şirketin ya da girişiminizin bağlılık ve güven ortamına sahip olması için gerekli koşulları içerden dışarı doğru oluşur. Bu da bağlılık ve güvenin yöneticiden başlayıp çalışanlara doğru yayılması anlamına geliyor. Güven vermek ve bağlılık kurarken gerçekçi ve hedefi gözeten bir yaklaşım ortaya koymak için kendinize zaman ayırın.

 

Duygusal zekanızı ve durumsal farkındalığınızı arttırın

İş yönlendirmeye gelince hem kendinizi hem de çalışanları motive etmek en önemli görevlerinizden biri olacak. Bunun için de insanlarla kurduğunuz iletişim ve insanlara bakış açınız önemli bir etken. Karşınızdaki insanları tanımaya ve sizden ne beklediklerini proaktif bir şekilde keşfetmeye çalışın. Etkin lider olmak bir taraftan kontrollü, planlı, temel değerler ve inançlarla tutarlı olmayı gerektirirken diğer yandan adaptif ve çevik olmanız, birçok farklı iletişim platformu ve teknolojisi aracılığıyla farklı insanlarla bağlantı kurma becerisini de içeriyor. Aynı anda hem kuralları her şeyin üstünde tutan hem de gerektiğinde kişiye veya ana göre değişen yaklaşımlar edinebilen bir lider olmak gerekiyor.

 

Her zaman saygılı, açık ve dolaysız olun

Yeni rolünüz, pek çok farklı stildeki kişilerle olan etkileşiminizi artıracağından etkili bir liderlik becerilerine sahip olmak, bağlantı kurmanın ve saygı göstermenin yollarını bulmaya çalışırken net ve doğrudan olma becerilerini sürekli geliştirmeyi ve bunları uygulamayı içerir. Liderlik, dinamik ve akıcı olmanın yanı sıra ortak bir hedefe, en iyi sonuca götüren çözüm yolunda başkalarının görüş ve bakış açılarını gözetmeyi gerektirir. Karşılıklı diyaloğun saygı çerçevesinde, direkt ve net olmasını teşvik eder.

Sonuç olarak iyi bir yönetim; başkalarının öğrenmesine ve büyümesine, sorumluluk almasına, başarı için tanınmasına ve bir ekibin başarısına katkıda bulunmasına yardımcı olacak birçok yol sunar.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı