Yapay Zeka iletişimden endüstriye farklı alanlarda aktif olarak kullanılıyor. 7/24 ve çok hızlı çalışan yapay zekanın, hayatımızı birçok alanda kolaylaştırsa da, birbiri arasında iletişime geçerek kontrolden çıkma olasılığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu alanda çalışan çok sayıda yeni firma Silikon Vadisi başta olmak üzere dünyanın her yerinde kuruluyor.

Yard. Doç. Dr. Gamze Sart, kendi gözlemleri ve bilgilerine dayanarak yapay zekanın bizi bizden daha iyi bileceği fikrini onaylıyor ve şöyle devam ediyor; “Yapay zeka zaaflarınızı, ihtiyaçlarınızı, eğilimlerinizi bilir. Hatta ihtiyacınız olmayan ilgi alanlarınızdan yola çıkarak yeni ihtiyaçlarınızın doğmasına sebep olabilir.

Yapay zekayla ilgili en çok konuşulan konulardan biri de bilgiyi analiz etme becerisi. Özellikle sinirbilimin devreye girmesiyle birlikte insan duygusu ve bu duyguyla verilen tepkiler önem kazandı. Duygular yoluyla fikirler ve düşüncelerin yönetilmesi içinse belli bir bilgiye sahip olmak ve bu bilgiyi analiz etmeye ihtiyaç var. Yani, özetle beynimiz bilgiyi toparlıyor ve analiz ediyor. Yapay zeka aslında bu anlamda hem faydalı hem de tehlikeli bir konuma geçiyor. Çünkü internet aracılığıyla yapay zekanın bilgi olarak alabileceği kendimize dair pek çok verinin toplanmasına sosyal medya aracılığıyla izin vermiş oluyoruz.

yapay zeka endüstri 4 0

Gamze Sart bu konuyu, “Büyük varillerde birçok ihtiyacınız ve tercihiniz olduğunu düşünelim ve siyah rengi sevenler ile beyaz rengi sevenlerden oluşan iki farklı valimizin olduğunu var sayalım. Üst düzeyde ve farklı disiplinlerden insanlar bu varilleri incelemeye başlıyor. Beyazı seven ve siyahı sevenlere dair bazı karakter özelliklerine ve farklı tercihlere ulaşabiliyorlar. Diğer taraftan, burada sadece siyah ve beyaz olmak üzere iki varilden bahsediyoruz. Ancak biz gerçek hayatta internet üzerinden bu uzmanlara belki yüzlerce varil veriyoruz.”

Maker hareketi yapay zekanın risklerine nasıl yaklaşıyor?

Google, Facebook, Instagram gibi sosyal medya plaformları hakkınızda bilgi topluyor. Kredi kartı kullanımınız, dinlediğiniz müzik bile hakkınızda veri olarak devasa bir ağda yerini alıyor. Maker Hareketi yapay zekada özellikle gençleri, öğrencileri bu konuda yetiştirerek, teknolojide veri kaynağı olan değil, bu konuda farkındalığı olan insanların sayısını arttırmayı hedefliyor. Böylece hem ülke olarak hem bölge olarak yapay zeka konusunda kritik rollere sahip olma şansımız da artıyor. 

Özellikle tüm dünya Endüstri 4.0’a geçerken bir ülkede yapay zeka okur yazarlığının artması ve teknoloji üretimine katılımın artması bu ülkenin kalkınması için anahtar rol oynuyor. Çünkü iletişim, sağlık, hizmet ve endüstri sektörünü artık teknoloji üretmeden geliştirmek mümkün değil.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı