Yapay zeka dediğimiz zaman aklınıza ilk gelen şey ne? Robotların dünyayı ele geçirdiği bilim kurgu filmi ise bir kez daha düşünün. Çünkü yapay zeka bugün günlük yaşantımızda aktif bir role sahip.

Zeka, insanları diğer hayvanlardan ayırmak için kullandığımız bir özellik olarak insan dışı bir varlık için kullanıldığında ne düşüneceğimizi şaşırabiliyoruz. Ancak, yapay zeka telefonlardan arabalara, televizyondan oyuncaklara her yerde karşımıza çıkıyor. Bu nedenle, artık bu cihazların gerçekten ‘akıllı’ olduğunu kabul etmekten başka seçenek yok gibi gözüküyor.

Bu aslında Sanayi Devrimi’nin devamı niteliğinde. Bugün bize son derece hantal ve basit gözüken pek çok cihaz bir zamanlar devrim yaratmıştı. İnsanların ve hayvanların fiziksel güçlerini kullanarak yaptığı her şey artık makineler aracılığıyla yapılmaya başlanmıştı. Bugünse dijitalin devrimini yaşıyoruz.

Yapay zekayı bu anlamda daha iyi anlamak için Sanayi Devrimi’nde 250 yapay atın gücüne sahip arabaya 250 yapay zekanın gücünü eklediğimizi düşünelim. Hem hızlı giden hem de gerekli kararları verebilen bir araba elde ederiz.

Yapay Zeka Hayatımızı Kolaylaştırıyor

Yapay zekayı, bir film karakteri olarak düşünmenin ötesine geçmemiz gerekiyor. Hayatımızın büyük bir bölümünü şimdiden kaplamış olan yapay zeka, Facebook’ta yüzümüzü tanıyan sistemi, kedinizi algılayan elektrikli süpürgeyi ve sorularımıza cevap veren, hatta bizimle sohbet eden Siri’yi yöneten şey.

Daha kapsamlı baktığımız zaman, pazarlamadan muhasebeye pek çok alanda iş dünyasını yöneten mekanizma da yapay zekalardan oluşuyor. Bunun yanı sıra dijitalde güvenliğimizi sağlaması için yine yapay zekaya güvenmekten başka seçeneğimiz yok. Üstelik artık yavaş yavaş kendi dillerini oluşturmaya başladılar ve birbirlerine komut verebiliyorlar. Bu gelişme, yapay zekanın şu an tahmin edemeyeceğimiz kadar çok şeyi başarabileceğinin bir göstergesi olarak karşımızda duruyor.

“Bir zamanlar elektriksiz, internetsiz, telefonsuz nasıl yaşıyormuşuz?” diye düşündüğümüz zaman inanamıyoruz. Bir zamanlar at üstünde günlerce yol giden insanlar olduğuna da… Mum ışığında bütün akşamı geçirenleri her elektrik kesildiğinde anıyoruz neredeyse, değil mi? İşte, bundan yıllar sonra bize mucize gibi gelen yapay zeka gelecek nesiller için de bunu hissettirecek. “Yapay zeka olmadan nasıl yaşıyorduk ya?”

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı