Blog

Tüketen Değil, Üreten İnsanlar Maker Hareketinde Bir Araya Geliyor

Bir tür kurcalama ve paylaşım alanı yaratan maker hareketi, her yaştan üretim meraklısını bir araya getirmeyi başarıyor. Üstelik hareketin içindeki kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Diğer taraftan eğitmenler, ebeveynleri çocuklarını erken yaşlarda hareketin bir parçası haline getirmeye teşvik ediyor. Ancak Türkiye’de hala maker hareketi hakkında net bir bilgi ve fikir sahibi olmayan kişiler var.

Maker hareketi; kütüphanelerde, okullarda, garajlarda, evlerde ya da bu konu için özel olarak tasarlanmış maker alanlarında karşımıza çıkabiliyor. Buralarda bir araya gelen her yaştan hackerlar, sanatçılar, mucitler ve bilgisayar programcıları kurcalama yöntemiyle fikirlerini somut ürünlere dönüştürüyor. İşte, maker hareketi bu anlama geliyor.

Kendin yap hareketinin ileri bir versiyonu gibi düşünebileceğimiz Maker Hareketi, tüketimden uzaklaşarak üretimin değerini ortaya çıkarıyor. Çünkü hareket, insanları doğa için faydalı işler yapılabileceği ve bir şeyleri değiştirmenin mümkün olduğu konusunda güçlendiriyor. İnsanların kendine inanması için de benzersiz bir ortam sunuyor.

maker hareketi

Birlikte başarmanın gücü

Maker hareketini özel kılan bir başka konu ise, insanları birlikte başarmaya teşvik etmesi. Teknolojinin ve sosyal medyanın insanları yalnızlaştırdığı ve gelecek nesiller için endişelendiğimiz bu devirde, teknolojinin bu kez insanları bir araya getirmek için kullanılması büyük önem taşıyor. Maker hareketi, fikirleri ve bilgileri kendine saklamaktansa paylaşmayı öneriyor.

Bu paylaşım, birlikte toplum ve doğa için faydalı ürünlere, hayatı kolaylaştıran ve güzelleştiren detaylara dönüşüyor. Teknoloji yaratıcılığın had safhada kullanıldığı bir ortama girdiği zaman buradan çıkan sonuçlar da benzersiz hale geliyor. İnsanlar birbirinden güç alarak hayallerine ulaşıyor.

Çağa yön veren hareket

Çocukların özgüvenini yükseltmek ve paylaşımın güzelliğini deneyimlemelerini sağlamak için özellikle anne ve babaların çocuklarını maker hareketine yönlendirmesini öneriyoruz. Çocuğun gelişimine büyük katkı sağlayan maker hareketi sayesinde çocuğunuzun kendi alarmlı saatini ürettiğini düşünün. Böylece her gün başardığı ürünle karşılaşan çocuğunuzun motivasyonu daha da artacak.

İçinde bulunduğumuz dönem kodlamadan 3B yazıcıya ve yaratıcı fikirlere büyük değer veriyor. Elimizdeki teknolojiyle ürettiğimiz ürünler çağın en büyük buluşları haline geliyor. Her alanda fark yaratan bu ürünler günümüzde çağa yön veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir