İnovasyon, aşırı rekabetin hakim olduğu günümüz girişimcilik dünyasında büyük önem taşıyor. Bir startup kurulurken genelde ortalama bir işletme olmak yerine, diğerlerinden ayrışan bir girişim olmak hedeflenir. Benzerlerinden daha üstün bir ürün ortaya koymak için yenilikçi düşünmek, yani inovasyon gereklidir. İnovasyon her zaman daha önce olmayan bir şey yaratmak anlamına gelmez; mevcut olan şeyi değiştirmek, geliştirmek ve iyileştirmek de inovasyon tanımına dahildir. Bir startupı rakiplerinden üstün ve farklı kılan, inovatif fikirleridir.

İnovasyonu birden bire doğan bir kavram olarak düşünmemek gerekiyor. İnovatif bir mindsetin, yani inovatif bir düşünce yapısının oluşması zaman ve çaba gerektirir. Ayrıca yaratıcılık, inovasyonu besleyen ve inovatif süreçlerin her zaman içinde olan bir kavramdır. Rekabetin üstesinden gelmek için mevcut koşulları en iyi şekilde anlayıp yaratıcılığı kullanmak startupların farklılaşmasını sağlayacaktır ve başarıyı getirecektir. Startuplara en çok verilen tavsiyelerden biri tüm ekibin yaratıcı düşünme konusunda kendini geliştirmesidir.

İnovasyon için kendi zihniniz yeter

Bunlara ek olarak inovasyon sermaye açısından sizden üstün olanlarla rekabetinizde sahip olduğunuz en önemli değerinizdir. İnovasyonun parayla bir ilgisi olmadığını IBM ve Apple örneğinde net bir şekilde görebiliriz. Apple, Mac ürünlerini geliştiriyor ve teknolojik ürünlere büyük ölçüde yön veriyorken; IBM, Ar-Ge için Apple’dan 100 kat daha fazla bütçe ayırıyordu.

startup inovasyon

Değişim, dönüşüm ve yaratıcı fikirlerden bahsederken, yeniliğin her zaman ilk bakışta kabul edilmeyebileceğini de söylemek gerekiyor. Bu yüzden inovatif süreç sonunde elde ettiklerinize inanın ve başaracağınıza güvenin. İnovasyon bir öğrenme sürecidir, başarısız olduğunuzu düşündüğünüz zamanlarda dahi startupınızı başarıya götüren bir adım daha atmış olabilirsiniz.

İnovasyonun bir startup için başarısını gözler önüne seren başka bir örnek de Tesla’nın elektrikli arabalarıdır. Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota, 4 yıl önce elektrikli arabalar için bir market olmadığına inandıklarına dair bir açıklama yapmıştı. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında ise 276 bin insan Tesla Motors’un Model 3’ü için başvuruda bulundu. Bu sayı, Honda Accord veya Nissan Altima gibi Amerika’nın en popüler arabalarının senelik satış miktarıyla neredeyse aynı. Tesla, otomotiv endüstrisi devi olan Toyota’nın hatalı olduğunu kanıtladı ve inovasyonun başarı için ne kadar önemli olduğunu göstermiş oldu.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı