Blog

Sıradaki Endüstri Devriminin Kaynağı Yaratıcılık Mı Olacak?

Bugüne kadar tarihte gerçekleşmiş endüstri devrimlerinin ilki mühendislik, ikincisi elektik ve üretim kanalları, üçüncüsü ise bilgi ve teknolojiden beslenmişti. Şu ana kadar yaşanan gelişmelere baktığımız zaman ortaya yeni bir tablo çıkıyor. Bundan sonra bizi bekleyen endüstri devriminin kaynağı yaratıcılık olacak gibi gözüküyor.

Elbette bu yalnızca bir tahmin olmanın çok ötesinde bulgulara dayanıyor. İlk devrimin kaynağı olan mühendislikten başlayarak artık yaratıcılıktan nasibini almamış hiçbir yeniliğin yeterince etkili olmadığını görüyoruz. Artık 3D printerların hayatımıza girişi ve internetin elektrik ve su gibi temel kaynaklardan biri haline gelmesiyle birlikte kişiye özel ürünlerle daha sık karşılaşır olduk. Bütün bunlar her bir kişinin öne sürdüğü fikirlerin üretim evresine geçebileceği anlamına geliyor.

Çalışma biçimi ve ürünler değişiyor

Artık teknoloji aklımızdaki şeyi somuta dönüştürmek için bize türlü fırsatlar sunuyor. Daha hızlı bir şekilde istediğimiz materyalle istediğimiz ürünü yaratabiliyoruz. Bundan sonra endüstride asıl ihtiyaç olan şey yeni fikirler. Kim bilir, belki de yeni fikirler ortaya çıktıkça teknoloji bir kez daha yetersiz kalır ve mühendisler yeni teknolojiler üretmek durumunda kalabilir.

Bu ihtiyaçları ortaya çıkarmaya verilen önemin bir ürünü olduğunu söyleyebileceğimiz yeni çalışma alanları da yaratıcılığı destekliyor. Farklı ilgi ve becerilere sahip insanların bir araya geldiği atölyelerden yüksek teknoloji kullanılarak işlevsel ve yaratıcı ürünler tasarlanıyor ve üretiliyor.

Karmaşık ve esnek fikirlere destek artıyor

Eskiye kıyasla günümüzde birbirine benzeyen değil birbirinden beslenen farklı fikirler için alan yaratılıyor. Gençlerin yaratıcı ve toplumun ihtiyaçlarını giderecek fikirleri bu alanlarda destekleniyor. Pek çok eğitmenin yanı sıra kurumsal şirket bu fikirleri desteklemek için önemli yatırımlar yapıyor. Alanında deneyimli ve uzman kişiler öğrencilere karar verme, öngörü gibi konularda destek vererek öğrenme süreçlerine katkıda bulunuyor ve hayal dünyalarını genişletmek için benzersiz fırsatlar sunuyor.

Robotların kullanımı artarken hayal dünyası önem kazanıyor

Robotlar artık üretimin her alanında aktif olarak kullanılıyor. Hal böyle olunca insanlar için yapılacak en önemli iş yaratıcı fikirler geliştirmek oluyor. Makinelerle insanlar arasındaki en büyük fark olan düşünmek ve yaratıcı – yeni fikirler geliştirmek üretimde önemli bir yere geliyor. Tüm bu bilgilere baktığımız zaman ise yaratıcılığın sıradaki endüstri devrimini başlatması kaçınılmaz oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir