Maker alanları, Maker Eğitimi, STEM ve STEAM, yaygın olarak üniversite düzeyinde eğitim olsa da temelleri anaokulunda, hatta daha öncesinde atılıyor. Bu konulardaki makaleler, sosyal medya kaynakları ve konferans sunuları, eğitimcilerin çoğunun şimdi maker hareketine katıldığı oranda çoğalıyor. Maker alanları zamanla sayısını çok daha fazla arttırıyor.

Farklı yapılarda karşımıza çıkan maker alanları maker eğitimi ve üretimi için büyük katkılar sağlıyor. Özellikle 3D yazıcı, lazer kesici, vinil kesici, yüksek teknoloji robotları, mesleki teknoloji makineleri gibi araçlarla, makinelerle ve teknolojilerle donatıldığında eğitmenler ve öğrenciler için harika fırsatlar sunuyor.

Maker alanı nasıl yaratılır?

Bir sınıf veya kütüphane maker alanına dönüştürülebilir. Bunun için gerçekçi ve uygulanabilir bazı adımları atmak gerekir. Bu adımları şöyle sıralayabiliriz:

  • Eskimiş, esnek olmayan masa ve sıraların sökülmesi (öğretmen masası da dahil olmak üzere),
  • Kurcalama, icat etme, işbirliği, tartışma, araştırma gibi çalışmalar için alan yaratılması,
  • Teşvik eden ve kolay kullanılabilen bir öğrenme ortamı oluşturulması,
  • Materyallere kolayca erişim sağlanması,
  • Farklı kişilerin farklı ilgi alanlarına hitap edecek malzeme edinilmesi ve etkinler düzenlenmesi,
  • Malzemelerin sürekli kullanıma hazır tutulması,
  • Dağınıklığı destekleyen ve kişileri sınırlamayan bir mekan oluşturulması,
  • Farklı fiziksel özelliklere uygun şekilde alan düzenlemesi,
  • Farklı seçimlere uyum sağlayan, eğlenceli ve katılıma alan sunan öğrenme ortamı kurulması.

maker alanı yaratmak

Geleneksel sınıf düzeni genellikle öğrencilerin çalışması için gerekli alanı daraltacak şekilde olabilir. Öncelikle maker hareketinin gerektirdiği dağınıklığın oluşmasına izin verecek bir mekan yaratmak hedeflenmeli. Burada dağınıklık ile, zihnin tüm yaratıcılığını ve üretkenliğini ortaya çıkaracak şekilde belli bir amaca hitap eden bir ortamı kast ediyoruz. Makerların buna ihtiyacı var!

Diğer taraftan maker alanlarının olmazsa olmazlarından biri de kolay erişim. Hem ekonomik hem fiziksel anlamda, bu alanı kullanacak herkesin eşit şekilde faydalanmasını sağlayacak bir düzen oturtmak önemli. Bu nedenle, örnek vermek gerekirse sadece belli kişilerin boyunun eriştiği raflar zaman zaman sorun yaratabilir.

Ya da tekerlekli sandalye kullanan bir maker’ın erişmekte veya içinde hareket etmekte zorlacağı bir alan maker hareketinin ruhunu yansıtmıyor demektir. Kendi maker alanınızı yaratırken aklınızdan  çıkarmamanız gereken öncelikli şey, maker hareketin sosyal anlamda fark yaratmak gibi bir yaklaşımla anlam kazandığı…

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı