Okul öncesi dönemde çocuklarımızın teknoloji ile buluşturulması çağın ihtiyaçlarından biri haline geldi. Yeni nesil öğretim tekniklerini de içeren bir eğitim yaklaşımı olarak okul öncesi çocuklar için kodlama eğitimi ile büyük önem taşıyor.

Pek çok kişi, bilgisayar mühendisi olacak çocukların bu eğitime yönlendirilmesinin uygun olduğunu düşünüyor olsa da bu pek doğru sayılmaz. Zira okul hayatları boyunca coğrafya eğitimi alıyor olsalar da her çocuk jeoloji veya meteoroloji mühendisi olmaz. Zaten dersteki maksat mesleki amaçlara yönelik de değildir. Kodlama eğitim çocukların modern teknolojiyi henüz bebek sayılabilecekleri yaşlarda temel düzeyde algılamaları için geliştirilmiş bir öğretim programıdır ve dijital dünya ile tanışmalarını amaçlar.

Dijital Kavramının Öğrenilmesi

Teknoloji sayısal kavramlar üzerine inşa edilir. Bilgi teknolojileri araçlarından, basit elektronik cihazlara kadar tüm elektro-mekanik sistemler dahil olmak üzere sanayi sonrası icatların tamamında kodlama ve algoritma yapıları kullanılır. Bir nevi şifreleme olarak da tanımlanabilecek bu sistem, sayılar ve sembollerden oluşan bir alfabeye sahiptir. Alfa-numerik veya numerik altyapı üzerine kurulu sistem, tüm teknoloji araçlarının ortak dilidir.

İşte bu nedenle dijital dünyanın kavranması için okul öncesi çocuklar için kodlama eğitimi, büyük ölçüde önem taşıyan bir konudur. İster teknoloji alanında mesleki kariyer yapacak olsun, isterse bir başka mesleğe sahip olsun, çocuklarımızın bugün hayatımızın tamamını kaplayan dijital dünya ile bir an önce buluşması gerekir.

Çocuğunuz çağa yön versin

Yeni nesillerin teknoloji ile olan bağlarınız zayıf tutma olasılıkları yoktur. Bu nedenle okul öncesi çocuklar için kodlama eğitimi, çocuklarımızı çağın gerekliliklerine uygun biçimde yetişmeleri ve içinde bulundukları dünyayı daha iyi algılamaları için büyük önem taşır.

Diyalektik düşünce, sayısal ve mantık bilinçlerinin gelişmesi gibi hayati fonksiyonların, henüz okul öncesi dönemde kazanılmasını sağlayan sistem, aktif IQ üzerinde de büyük etki yaratır. Yeni neslin, bir önceki nesle göre bir miktar daha verimli kapasite kullandığını varsayacak olursak, bu kapasite kullanımının verimli alanlara kanalize edilmesi için okul öncesi çocuklar için kodlama eğitimi için geç kalmamanız gerekir. Böylece çocuğunuz çağa ayak uydurmanın ötesinde yön verme şansı bulabilir.

Hemen Başlayın

Okul öncesi çocuklar için kodlama eğitimi; eğitim setleri ile kendi kendine öğrenilebilen bir program iken, aynı zamanda bu eğitimi resmi kurumlarda almasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına uygun olarak Süper Scratch Programlama Yolculuğu veya Resmi Scratch Jr Kitabı gibi kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Okul öncesi eğitim kurumlarının birçoğunda artık bir ders programı olarak kodlama eğitimleri işleniyor. Modern çağa ilk adımı, yürümeye başladıktan hemen sonra atacak çocuklarınızı geleceğe hazırlamak için geç kalmadan kodlama eğitimine başlayın.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı