Maker hareketini genel olarak şöyle anlatabiliriz; bireyin bir şeylerin yaratıcısı olma becerisine değer vermesinin yanı sıra bir şeylerin tüketicisine ve tüketilmesine de değer veren son zamanlarda trend olan kültürel bir eğilimdir. Bu kültürel eğilimde adından da anlaşılacağı üzere bir şeylerin yaratıcısı olan insanlara maker denir yani İngilizce anlamıyla yaratıcı veya yapıcı diyebiliriz. Maker dediğimiz kişiler, farklı beceri odakları ve ilgi alanları ile hayatın her türlü kesiminden geliyor olabilirler. Onları ortak bir paydada buluşturan ise yaratıcılığa, tasarıma olan ilgileri ve hedeflenen üretimi mümkün kılan araçlara, hammaddelere ve alanlara olan erişimleridir. Kısacası Teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir akımdır.

Peki örnek verecek olursak, hangi işleri yapanlar, neler üretenler maker olurlar. Yani kısacası  maker olmak ne demektir? Bu konuda bir sınır bulunmadığı gibi birçok farklı alan ve üretimden söz edilebilir. Yemek yapmaktan,  model uçak yapmaya, elektronik devreler ve motorlar aracılığı ile yapılan bir model araçtan, üç boyutlu yazıcılar ile basılan ve üretilen her ürün, süs eşyası, takı, oyuncak aslında maker hareketi kapsamında, maker ruhu ile yapılmış kabul edilebilir. Zaten bir kişi kendine maker diyorsa o kişi maker olarak kabul edilmektedir.

Maker Panayırları Ya Da Maker Faire

Kendine maker diyen insanların buluştukları ve işlerini sergiledikleri maker panayırları var bir de. Maker hareketi ile ilgili birkaç terimden bahsetmek gerekirse; bunlardan biri makerspace ya da hakerspace olur. Açıklamak gerekirse; maker’ların toplanıp beraberce, imece usulü olarak ürettiklere alanlara denir. Maker Panayırı’nın ilk seferi ise 2014’ün Kasım ayında İstanbul’da yapıldı. Bu panayırlar genelde ücretsiz ya da çok az ücretle katılabileceğiniz panayırlardır. 

Siz de içinizdeki yaratıcı güçleri harekete geçirmek istiyor, maker olma yolunda ya da maker eğitmeni olma yolunda ilerlemek istiyorsanız Çırak Atölye’nin geniş yelpazesinden faydalanabilirsiniz.

Referanslar

https://searcherp.techtarget.com/definition/maker-movement
Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı