Maker Hareketi dünyanın her yerini etkisi almaya devam ederken, bu dünyanın büyüsüne her geçen gün çok sayıda yeni maker katılıyor. Maker Hareketi’nin neleri kapsadığı konusunda küçük bir araştırma sonucunda maker olmanın sizin için çekici olup olmadığını fark edebilirsiniz. Diğer taraftan, maker olmak için kolları sıvayacaksanız sabırla ve özenle çalışmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Başladığınız işi bitirme kararlılığı gösterin

Makerlar için ilgi çekici pek çok proje söz konusu olabilir. Çünkü maker olmak bir fikri somut hale getirmek anlamına geliyor. Yani ne kadar fikriniz varsa o kadar projeniz olabilir. Bu harika! Ancak başladığınız işi bitirme kararlılığı göstermeniz maker olma yolundaki başarınızı etkileyecek en önemli etkenlerden biri. Çünkü maker hareketinde işlevsel bir sonuca ulaşmayı önemsiyoruz.

Bir CAD programı öğrenin

CAD programı ile karşılaştığınız pek çok sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu sayede parçaları farklı yerlerde kullandığınız zaman ya da farklı bağlantılar oluşturduğunuz zaman neler olacağını tahmin edebiliyorsunuz. Bu da size hatırı sayılır bir zaman kazandırıyor ve yeni şeyler denemenize olanak sağlıyor.

Hataları yol gösterici olarak kabul edin

Süreç boyunca muhtemelen ilk denemeleriniz başarılı sonuç vermeyecek. Ancak bunun keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin ve süreci bir yapboz oyunu gibi düşünün. Yeni bir şey üretmeye çalışıyorsunuz. Bu hiç kolay değil! Her bir küçük parça projenin bütünlüğü için çok önemli. Hatalardan bir kayıp olarak değil, yol göstericiler olarak algılamayı öğrenmeniz gerekiyor. Böylece yeni maceralara atılmak için cesaret kazanacaksınız.

Kalem – kağıt kullanmanın önemini unutmayın

Kağıt – kalem kullanarak fikirlerinizi somutlaştırmanın ilk adımını attığınız zaman dikkatinizi dağıtacak faktörleri ortadan kaldırmış olursunuz. Kağıt ve kalem kullanırken fikirlerinizin elinizi yönlendirmesine izin verin. Sonuca ulaşırken teknolojiden faydalanmanız gerekebilir ama öncelikli olarak fikrinizin çerçevesini çizmeniz ve kendinize bir yol haritası çıkarmanız gerekiyor.

Yeni fikirler ve yöntemler için internetten faydalanın

Maker Hareketi gerçek hayatta büyürken, aynı hızla dijital dünyada da yayılmaya devam ediyor. Bu yayılmacı hareketten faydalanın. Çok sayıda blogu takip edin, merak ettiklerinizi araştırın, diğer makerların yaptıklarına göz atın ve yeni teknolojileri takip edin. Gördüğünüz her şey size yeni bir fikir verebilir veya içinden çıkamadığınız bir sorunu çözmeniz için doğru yöntemi bulmanıza yardımcı olabilir.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı