Maker Hareketinin etkisiyle önceden eski olarak kategorize edilen her şey yenilendi ve güncellik kazandı. Hareket o kadar büyüdü ve o kadar çok ürün verdi ki artık bir sonraki aşamayı göz ardı edememeye başladık. Çünkü günümüzde ortak çalışma alanları ve maker alanlarından ortaya çıkan veya geliştirilen çok sayıda startup kuruluyor.

Okullardaki eğitim sistemi genellikle standart sınavlara odaklanarak sanat, teknoloji, yaratıcılık gibi konuları gölgede bırakabiliyor. Bunun için maker alanları çok daha önemli bir konuma geliyor. Çünkü üretim yapmak ve fikirleri açığa çıkarmak için maker alanlarının alternatifi olabilecek alan bulmak dünyanın birçok yerinde neredeyse mümkün değil.

Maker hareketinin etki alanı genişliyor

Maker Hareketi başladığı günden bu yana sürekli değişimden geçiyor. Son olarak teknolojinin maker çalışmalarına direkt olarak entegre olmasını gördük. Bunun yanı sıra son zamanlarda kadın maker sayısı hiç azımsanmayacak oranda artış gösterdi. Kız çocuklarının harekete aktif katılımı için sürekli teşvik çalışmaları gerçekleştiriliyor ve bu çalışmalar kesinlikle sonuç veriyor.

Artık hareket atölyelere sığmıyor, çok daha büyük bir etki alanı yaratarak kendi adına bir ekonomi üretiyor. Nesnelerin İnterneti, Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik ve Yapay Zekanın hızla büyüyen alanlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunların yanı sıra eviçi kullanım için 3B yazıcıdan çıkarılmış, kişiselleştirilmiş tasarımların da sürekli arttığını görüyoruz. Artık anne ve babalar çocuklarına hediye olarak 3B yazıcı alabiliyor.

maker hareketi - startup

3B yazıcıların yaygınlaşması çok önemli bir gelişme. Çünkü bu sayede çocuklar, yaratıcılıklarını teknik becerileriyle bir araya getirebiliyor. Fikir üretmeye çalışırken toplumsal ihtiyaçlara dair farkındalık kazanıyorlar. Yani, Maker Hareketinin etki alanını genişletmesi sayesinde bireysel gelişim ve sosyal inovasyon mümkün hale geliyor.

Atölyeden startup’a geçiş

Bugün Maker Hareketi toplumsal fayda sağlamak için çok sayıda ürünün ortaya çıkmasına ortam hazırladı. Eğitimden sağlığa kadar hayatımızın pek çok vazgeçilmez parçasında iyileştirmeler sağlayan hareket, bugün çok sayıda startup için de bir başlangıç noktası oldu. Günümüzün girişimcilerinin önemli bir bölümü, bir zamanlar diğer makerlarla bir araya gelerek fikirlerini geliştirmek ve gerçekleştirmek için emek veriyordu. 

Üstelik Kickstrarter gibi platformların ya da yatırımcıların desteğiyle şirkete dönüşen fikirler, bugün dünyanın ekonomi dengelerinde önemli etkiler yaratıyor. Öyle ki, bir ülkenin gelişmişlik düzeyi bile o ülkede ne kadar çok fikrin üretime geçtiğine göre belirlenir hale geldi.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı