“Bir maker nedir” sorusunu son zamanlarda sıklıkla duyuyoruz. Bu soruya verilen cevaplar, aslında olması gerektiği gibi, son derece çeşitli ve geniştir. Çünkü “Maker” ın sınırlandırılmış bir tanımı yoktur.  İnsanlar, doğaları gereği “ maker”dır diye düşünür maker hareketi ve hareket de aslında bunun bir kutlaması ve harekete geçme halidir.  

Bu terim, make yani Türkçe anlamıyla yapmak, yaratmak, genellikle, akademik öğrenmeyi desteklemek, oyunculuk, deney, büyüme ve yineleme, işbirliği ve topluluk değerlerine değer veren bir zihniyetin gelişimini desteklemek için (inşa etmek, bilgisayar programlama ve dikiş gibi) çok çeşitli uygulamalı etkinliklerin kullanılmasını ifade eder.

Tipik olarak “Yapmak” eylemi, belirli bir sorunu çözmeye, fiziksel veya dijital bir eser oluşturmaya ve bu ürünü daha geniş bir kitle ile paylaşmayı amaçlar. Temelde yatan düşünce ise sürecin sonuçlardan daha önemli olduğu fikri tarafından yönlendirilir. 

Maker hareketi, köklerini okulun dışında, müzeler, tarihi binalar, gönüllü oluşumlar gibi kurumlarda ve her türden insanın içinde bulunduğu günlük aktivitelerden alır. Arduino gibi mikro denetleyici platformlar ve 3 boyutlu yazıcılar gibi hızlı prototipleme araçları da dâhil olmak üzere ucuz dijital araçların yükselişiyle, son yıllarda hareket teknolojik bir perspektif de kazandı. 

Maker’lar Tüketmez, Üretir!

Genç yaşlardan itibaren tüketici olmayı öğretiyoruz. Her yerimiz var: TV, okul kitapları, günlük yaşam için ihtiyacınız olan maddi şeyler. İşte bu yüzden Maker olmak çok zor. Yeni bir realiteyi kucaklaman gerekiyor: onları tüketmek yerine bir şeyler yapabilirsin.

Ürününüzü Bulun

Konuşmadan duramadığın şey nedir mesela? Bununla dünyaya nasıl değer katarsınız? Tek amacınız ürününüzü sürekli olarak yapmak ve yinelemek. Her denemenizde daha iyisini isteyecek ve yapacaksınız.

Yaratmak için zamanınızı planlayın.

İlk olarak, günlük işinizden ayrılmanız gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında, bir işe sahip olmak, yaratıcılığınızın pekişmesine bile yardımcı olabilir. Size verebileceğimiz en iyi tavsiye, özellikler sabah vakitlerini ürününüz üzerinde çalışmak için kullanın. Bir saat önce kalmaya ve yaratacak bir şeyler bulmaya çalışın.

Başlatın!

Ürününüzü yaratmaya sakince başlayın ve devam edin. Videolar, yayınlar, özellikler, fotoğraflar eklemeyin düzenli olarak. Böylece belirli aralıklarla korkularınızı salmış olursunuz, kendinizi daha iyi hissedersiniz. 

Duyulmaya başlayın!

Ürününüzü gelen geribildirimlerle yineledikten sonra, platformlara geçin. Amacınız hedef pazarınızın çoğunun kullandığı ortamı keşfetmektir. Üstelik eğer bir geliştiriciyseniz, zaten birçok insanın önüne geçmişsiniz demektir.

Yaratmaktan ve görünür olmaktan korkmayın!

 References

https://marketbrief.edweek.org/marketplace-k-12/maker-movement-understanding-research-says/
http://www.dansilvestre.com/become-a-maker/

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı