Teknolojinin gelişmesi, 3B yazıcıların ulaşılabilirliği, pratik modelleme yapılabilen uygulamaların artması sayesinde Maker hareketi gelecek vadeden bir hareket. Böylece bir girişim başlatmak isteyenler, Maker hareketiyle daha kolay bir şekilde prototipler oluşturabilme ve hızla başarılı olma şansını elde ediyor.

Maker hareketi kapsamındaki yöntemler ve uygulamalar ile son derece donanımlı ürünler oluşturarak başarılı girişimlere adım atabilir, kendi işinizi kurabilirsiniz. Bu “yaratıcı” kültürün özü hobi teknolojilerine dayanır ve donanım ve yazılımdan açık kaynaklı kodlara doğru envanterini genişletir.

Maker hareketi bugüne kadar çok sayıda başarılı girişimin tohumlarının atıldığı yer oldu. İşte, hareketin girişiminizi güçlendirmesinin 8 yolu:

1- Zaman kazandırır, prototip maliyetini düşürür.

Günümüzde bir girişimi ayakta tutmanın en önemli yolları, zaman ve maliyet dengesinden geçer. Başlangıçta henüz bir maddi değer ve tanınmış isme sahip olmayan girişimler olduğunuz için, profesyonel yatırımcılarla işinizi büyütmekte zorlanabilirsiniz.

İşinizde hızlıca düşük maliyette imalat yapmak son derece önemlidir. Maker hareketi prototip geliştirme yöntemleri sayesinde iş kurmanıza yardımcı olabilir.

2- Farklı becerileri ortak noktada buluşturur.

Makerspaces ve hackerspaces gibi buluşma alanları, çok sayıda forum ve etkinlikler ortak ilgi alanlarına sahip insanları bir araya getirir. Bu şekilde insanlar, sosyalleşirken birlikte proje geliştirmek için fırsat yakalamış olur.

Farklı becerilere sahip kişilerle birlikte çalışarak, eksiklerinizi tamamlayabilir ve bütünlüklü bir iş planını yürütebilirsiniz.

maker hareketinden başarılı girişimlere

3- Stratejik iş ortakları ve kurucu ortaklarla iletişim imkanı sunar.

İlişkiler bir şeyler içip zaman geçirilen konferanslardan çok, en iyi hep birlikte çalışılırken ve öğrenirken geliştirilir. Maker alanları, yalnızca birlikte proje geliştireceğiniz kişilerle değil, sizinle birlikte bir iş kurma cesareti ve becerisi olan kişilerle de tanışmanıza yardımcı olur.

Dünyada 2000’den fazla hackerspace bulunuyor. Ve bu hackerspace’lerden sayısız start-up ekipleri ortaya çıktı.

4. Yatırımcılarla tanışma fırsatları yaratır.

Riskli girişim işleri ve yatırımcıların bir araya geldiği yer, tüm olayın ve aksiyonun döndüğü yerdir. Birinci elden iş döngüsünü görmek ve liderlerle tanışma fırsatı yakalamak için, bu tanışmalar en doğru adımlardandır. Böylece ihtiyacınız olan yatırımı hızlıca elde edebilir ve hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

5-Yeni girişim fırsatları üzerine zihninizi geliştirir.

Düşük maliyetli dijital tasarım ve imalat ile her nesneyi dijitalleştirebilir ve yeni yaratıcı girişimler oluşturabilirsiniz. Farklı fikirlerle kendi fikirlerinizi çarpıştırarak yepyeni projeler geliştirebilir ve girişimler kurma fırsatı bulabilirsiniz. Çünkü Maker alanlarında fikirler daha çabuk geliştirilebilir ve gerçek ürünlere dönüştürülebilir.

maker hareketi

6- Özelleştirme için yeni müşteri talepleri ile tanıştırır.

Günümüzde müşterilerin sadece onlara özel tasarlanmış problem çözümleri kullanımı hızla artıyor. Kolayca üretilen ve düzenlenebilen prototipler ve ürünler, kişiye özel ürünler tasarlamayı kolaylaştırırken, Maker hareketi kişilerin ihtiyaçlarını tespit etmemize yardımcı olur.

7- Hedefi yüksek girişimlere hız kazandırır.

Yeni ‘kendin yap’ imkanları ve düşük maliyetler sayesinde toplumda fark yaratan çözümlere ulaşmak için Bill Gates olmanıza gerek yok. Maker hareketi artık okullardaki eğitimi, çevresel ve toplumsal sorunlara düşük maliyetli çözüm üretmek için pratik anlamda kullanmayı sağlıyor. Bir küçül icatla, yüksek hedeflere ulaşmak mümkün hale geliyor.

8- Farklı alanlardan insanlarla çeşitlilik oluşturur.

Maker Hareketi sadece mühendislerle ilgili bir kültürden çok daha öteye gidiyor. Hareketin içindeki sanatçılar, teknoloji meraklıları, yaratıcı zihinler, teknik bilgiye sahip kişiler bir araya gelerek son derece zengin ve kapsamlı bir kültür ortaya çıkarıyor.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı