Blog

Maker Alanları Yaratıcılık Alanları Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Son zamanlarda maker, maker çocuk, kod yazma, maker atölyesi gibi kavramlar fazlasıyla karşımıza çıkıyor ve hayatımızın bir parçası haline geldi. Peki kimdir bu makerlar ve çalıştıkları maker alanları hem onların hem de bizlerin hayatını nasıl etkiler? Birlikte bakalım.

Maker ve Maker Hareketi

Maker hareketi (maker movement), teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan bir akımdır ve dünyada hızla yayılmaktadır.

Maker diye adlandırdığımız kişi çevresindeki ürünleri tüketirken aynı zamanda üretmek içinde çaba harcayan kişidir. Makerların toplanıp, beraberce ürettikleri mekanlara da makerspace ya da hackerspace adı veriliyor.

Maker Hareketinin Temelinde Yatan Harika Kavram “yaratıcılık”

Yaratıcılık kelimesinin Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğündeki karşılığı “yaratma durumu”, “yaratma yeteneği” şeklinde karşımıza çıksa da yaratıcılığın temelinde yatan şey hayal gücüdür. Ölçmesi zor bir özellik olan yaratıcılığı, hayal gücü ve orijinal fikrin bir araya gelmesi şeklinde açıklayabiliriz.

Maker hareketi ve alanları, farklı konu ve zamanlar için bambaşka şeyler ifade edebilir belki ama hangi alanda olursa olsun temelinde yaratıcılık vardır. Kişinin keşfetme istediği ve yaratıcılık yönünün ortaya çıkma isteği maker hareketi ile orta noktada buluşur.

Maker Hareketi ile Yaratıcılığı Güçlendirmek Mümkün!

Günümüzde çocukların çoğunluğu bilgisayarda oyun oynarken bazı çocuklar ise bilgisayarda kodla oyun yazıyor. Ebeveynseniz ve çocuklarınız oyuncakla oynamak yerine onu parçalarına ayırıp tamir etmeye çalışıyorsa güzel haber! Maker bir çocuğunuz var.

Değişen dünya düzeni ve gelişen teknolojiyle birlikte kullanabileceğimiz gelişmiş teknolojik imkanlar yaratıcı düşünceleri hayata geçirmeyi kolaylaştırıyor. Maker alanlarının olması; yaratıcılık yeteneğine sahip olan makerları da cesaretlendiriyor ve onlara fikirlerini uygulamak için deneme, yanılma imkanı sunuyor. Bu çok önemli bir nokta çünkü; başarısız olma korkusu genellikle insanların yaratıcılığını engelliyor. Maker alanları sayesinde onların yani makerların kaybetme korkusunu yenmeleri de kolaylaşıyor.  

Maker alanlarında yer alan çeşitli araçlarla tanışma makerların fikirleri geliştirmeleri ve olumlu yönde değiştirmesine de imkan sağlıyor. Örneğin; yaratıcı fikirlerin somutlaşmasına yarayan 3D yazıcılar gibi araçlar makerların kullanıma açık.

Diğer yandan maker kişilerin, maker alanlarında birlikte vakit geçirmeleri fikirlerini birlikte geçirmeye ve beyin fırtınası yapmaya olanak sağlıyor. Bilgisayar yazılımından, tahta işlerine kadar her türlü yapım için sahip olunan düşünceler, maker alanlarındaki imkanlar sayesinde hayata geçebiliyor. Maker alanları sahip oldukları imkanlar sayesinde gelecekte hayatı kolaylaştıracak fikirlere ev sahipliği yapıyor. Makerları ise daha da cesaretlendiriyor.

Kaynaklar

https://books.google.com.tr/books

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir