Son yıllarda ‘cyber theft’ yani sanal hırsızlık olayları artarak devam ediyor ve bankalar, devlet daireleri gibi bir çok alanda giderek yükseliyor. Günümüzde ise bunlara ek olarak kişisel hırsızlık yoğun bir şekilde artış gösteriyor. Günümüzde en güncel örneklerden birisi ise; kredi kartlarında ki temazsız ödeme özelliğinde ki açığı yakalayan hırsızlar var. Pos cihazı ile yanınızdan geçerken temassız ödeme çipi sayesinde kredi kartınızdan yüklü meblağlar çekilebiliyor.Bu ve bunun gibi durumlar çözüm üretimini de beraberinde getiriyor.

Hollandalı bir tasarım kollektifi olan KOVR geliştirdikleri mont ve çantalar ile dijital hırsızlığı bariyer çekiyor. Bu montlar ile cep telefonları ve kredi kartları takip edilemez ve görünmez bir konuma sokuyor.

Günümüz dünyasında manyetik alanlardaki çekim kuvvetinin azalması hatta yok olmasında yola çıkan tasarımcılar. Ürettikleri metal içeren kumaşlar ile etrafınızda manyetik bir bariyer oluşturarak dijital güvenliğinizi sağlıyor.

2015 yılında çalışmasına başlanan tasarımlar grafik tasarımcı Leon Baauw ve performans sanatçısı Marcha Schagen hayata geçirildi. Fikir olarak Baauw tarafından ortaya atılan düşüncede çalışmalar sırasında kredi kartları, cep telefonları, pasaportlar da buluna NFC ve RFID çiplerin belli bir mesafeye yaklaşıldığında otomatik çekim, kendi kendine veri transferi yapabildiğini farketmesi üzerine, bunun üstüne giderek tasarımlarına hayat verdi.

Cyber thefting, cyber crimes gibi yeni alanlardan sonra personal dijital thefting’in hayatımıza girmesiye, yeni fikirler çıkmaya başladı ve bunun daha başlangıç olduğu çok açık. Önümüzde ki günlerde bu konu üzerine daha fazla girişim görmeye hazır olmamız gerekiyor.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı