İş yapmanın, çalışmanın çok çeşitli biçimleri ve modelleri var. En temelde bakacak olursak başka birinin şirketin ya da devlete bağlı kurumlar için çalışabilir veya kendi işinizi kurabilirsiniz. Son yıllarda girişimcilik ve farklı yaş gruplarından girişimcilerin kurduğu startuplar ülke ekonomisinde büyük bir yer tutmaya başladı. Siz de bunlardan biri olabilirsiniz!

Peki, bu yola girmeye karar verdikten sonra doğru adımları attığınızdan nasıl emin olacaksınız? Başarılı bir startup için yapmanız gerekenler neler? Gelin, 5 adımda başarılı startup için izlenecek yola bir göz atalım.

Her işin başı araştırma

Pazarınızı araştırmalısınız. Süreci araştırmalısınız. Finansman araştırmalısınız. Bunlar kendi işinizi kurmaya karar verdiğinizde göz önünde bulundurmanız gereken üç alan. Kullacağınız finansmandan yapacağınız yatırıma ve kuracağınız işin sunacağı ürün ve hizmetlere kadar, elinizden gelen her şeyi araştırmalısınız. Çok çeşitli fikirler düşünmekten asla kaçınmayın.

Tutkunuzu diri tutun

Elbette bu startup ile ilgili sizi en çok heyecanlandıran şeylerden birinin kazanacağınız para olması kötü veya tuhaf değil. Ama para kazandığınız işin aynı zamanda sizi heyecanlandırması büyük önem taşıyor. Çünkü tutku, size zor günlerde güç veren şeydir. Ne iş olursa olsun, işinizi yaparken tutkunuzu diri tuttukça zorluklarla baş ederken pes etmekten o kadar uzaklaşırsınız.

Diğer taraftan sürekli öğrenme konusunda tutkulu olduğunuz zaman büyük bir özveriyle kurduğunuz startupınızın sürekli gelişeceğinden ve zamana ayak uyduracağından emin olabilirsiniz.

Doğru zaman mı?

Bazı işler için doğru zamanlama gerçekten çok önemli olsa da zamansız bir iş için de kolları sıvayabilirsiniz. Zamanın ötesinde bir fikir bulmaya çalışın. Bunu yaparken şu an için çok erken olan, insanların adapte olmakta zorlanacağı projelerden kaçının. Toplumla, hedef kitlenizle birlikte gelişmeyi düşünebilirsiniz.

İnsanlar ne diyor?

Hedef kitlenizin görüşlerini almak, bir ürünü nasıl geliştireceğinizi ve o ürünü pazarlama şeklinizi belirleyecektir. Başkalarının iş fikirleri ve sizin gibi şirketler hakkında söylediklerini değerlendirin. Düzenli şikayetlere bakarak ve başarılı noktaları tespit ederek rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Pazarın nereye gittiğine dikkat edin

Dünya hangi yöne doğru ilerliyor? Örneğin, sanal gerçeklik şirketlerinde bir patlama fark ederseniz, sanal gerçeklik ürünlerinin yakında yeterince moda olacağını anlayabilirsiniz. Bundan sonrası, daha derin bir araştırma ve bazı profesyonel varsayımları gerektirir. Ancak şüphesiz aradığınız büyük kazançları böyle elde edebilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı