İster kar amacı gütmeyen topluluklar olsun ister girişimciler, inovasyon ve teknoloji çağının etkisinden kurtulmak pek olası gözükmüyor. İnovasyona aktif katılım ürününüz ya da hizmetinizi daha geniş kitlelere en etkin şekilde duyurmayı sağlıyor. Ancak, hızlı ve yoğun bir alan olan inovasyona yön vermek için ne yapmak gerekiyor?

Kitle etkileşimi, inovasyon çağının en önemli sonuçlarından ve aynı zamanda yöntemleri arasında geliyor. Birçok şirket, artık dışarı kapalı ve uzman görüşlerinden ibaret bir üretimdense açık ve kitle kaynaklı stratejiler uyguluyor. Dünya sürekli açık bir şekilde çeşitleniyor ve hedef kitlelerin içinde yer alan alternatif personalar da aynı doğrultuda karmaşık hale geliyor. İşte, inovasyon çağına yön verebilen girişimciler ve makerlar bu karmaşayı bir çeşitlilik olarak görmeyi başaranlar arasından çıkıyor.

İnovasyona yön vermenin zorluğu avantaj sunuyor

Yine de, dürüst olmak gerekirse bunu başaranların sayısı çok fazla değil. Bu hem iyi hem de kötü haber. Kötüyle başlayacak olursak, sayının bu kadar az olması bu işin biraz emek istediğini gösteriyor. İyi haberse, hedef kitleyi tanıyan ve uygun şekilde inovasyona yön verebilen girişimcilerin önü açık, çünkü gerçekten az sayıda rakiple karşılaşıyorlar.

İnovasyona yön vermenin yolu, sırf yaratıcılıktan geçmiyor. Öncelikle geleneksel olarak sorunun tespitiyle başlıyor. Sadece bu aşamada biraz daha açık fikirli olmak ve yenilikleri görebiliyor olmak gerekiyor. Asıl inovasyon çözüm arayışında ortaya çıkıyor. En sıradan sorunları çözmeye çalışan bir girişimci ya da maker olabilirsiniz, inovatif adımı çözüm yönteminizle atacaksınız.

 

İnovasyona nasıl yön verilir?

Bugün, insanların bilgiye erişimi geçmişte olduğu gibi değil. Bu nedenle insanlara gerçekten sorduğu sorulara cevap veren öneriler sunmanız gerekiyor. Çünkü alternatiflere büyük bir hızla ulaşabiliyorlar. İnovasyona yön vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken şeyleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Ele alınan sistemin ihtiyaçları ve olanaklarıyla güçlü bir şekilde uyumlu tasarımlar oluşturun.
  • Konseptinizin gerçekçi uygulamasına ve geniş kitlelere hızla sıçrayacak çözümlerine odaklanın.
  • Güç dinamiklerinde, sisteminde daha fazla yeniliği harekete geçiren, dinamikleri kalıcı hale getiren değişimlere önayak olun.
Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı