Genç mucitler ve bilim insanlarının ilgi alanlarına baktığımız zaman makine öğrenmesi ve yapay zekanın ne kadar çok öğrenci tarafından çalışıldığını görüyoruz. Yapay sinir ağları ve yapay zeka sayesinde günümüzün en büyük sorunlarının bazılarına çözüm bulmaya çoktan başladılar.

Yapay zeka özellikle çok sayıda verinin analiz edilmesi ve ilişkilendirilmesi söz konusu olduğunda insandan çok daha güçlü bir alternatif haline geliyor. Mevcut araştırmaların anlaşılması ve özümsenmesi için teknolojiden faydalanmak önemli avantajlar sunabilir. Bu avantajların farkında olan çocuklar, gelecek nesillerin yapay zekada sınır tanımayacağının sinyallerini veriyor.

Gençler sorunlara çözüm ararken yapay zekaya güveniyor

Genç bir bilgisayar bilimcisi olan Christopher Kang; babası cilt kanseri geçirdikten sonra bilgilerini babası gibi cilt kanseri olan hastalara fayda sağlamak için kullanmaya karar vermiş. Bunun sonucunda potansiyel kanserli benleri ve cilt lezyonlarını tespit edebilen yapay bir sinir ağı oluşturmuş. Kang, bu buluşunun erken teşhisi kolaylaştıracağını söylüyor.

yapay zeka

Bugüne kadar makine öğrenmesinin en yaygın kullanımı sınıflandırma görevlerine odaklanmış olsa da, sinir ağları verileri izlemek ve tahmin yapmak için de kullanılabilir. Florida Winter Park’tan Amber Yang; uzay aracında bir tehlike oluşturabilecek olan uzay parçacıklarının yerini tahmin edebilen bir yapay sinir ağı geliştirdi. Uzaydaki belirli döküntü bulutlarını tanımak ve geçmiş yörüngelere dayanılarak gelecekteki yerleri tahmin etmek için ağı eğiten bir algoritma hazırladı.

Yapay zeka pek çok alanda kullanılabilir

Bu arada, Vermont’un Windsor’taki Vincent Moeykens, verileri analiz etmek ve hisse senedi fiyatlarını tahmin etmek için bir sinir ağı oluşturdu.

Apple, Amazon, Google, GoPro ve Tesla’daki geçmiş hisse senedi verilerini kullanarak genç; yılın verilerinin ilk üç çeyreğine girerek ağın dördüncü çeyreği tahmin etmesini sağladı.

Şimdiden hayran bırakan projelere imza atılmış olsa da, yapay zeka hala emekleme aşamasında. Sinir ağlarının ne kadar güçlü olduğunu düşünecek olursak yeterli hesaplama gücüyle her şeyi yapabiliriz. Teknoloji üretimininin giderek daha küçük yaşlara inmesi ve dünyanın pek çok yerinde hızla artan maker alanlarının sayısı; bu alanda çalışacak gelecek nesillerin sınır tanımayacağı konusunda önemli ipuçları veriyor.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı